Jako v roce 1987 aneb Jaký vývoj na trzích čeká Gundlachův muž
|

Jako v roce 1987 aneb Jaký vývoj na trzích čeká Gundlachův muž

Jeffrey Sherman ze společnosti DoubleLine Capital, kterou založil známý dluhopisový investor Jeffrey Gundlach, očekává na trzích podobný vývoj jako v roce 1987. Ideálním nástrojem pro diverzifikaci jsou podle něj nyní komodity, kterým se v podobných fázích cyklu dařívá nejlépe.

Americké akcie Evropské akcie Emerging Markets Donald Trump Fed Úrokové sazby Inflace Panika na trzích Chyby v investování Zadlužení

Na otázku, co si Sherman, znalec historie finančních trhů, myslí o současném vývoji na trzích z širšího hlediska, odpověděl, že "z krátkodobé perspektivy to skutečně vypadá jako v roce 1987 - trochu strachu na akciovém trhu a rostoucí výnosy dluhopisů. Dalšími paralelami s rokem 1987 mohou být cla, slabý dolar a nový šéf Fedu. A nezapomínejme, že tehdejšímu podzimnímu krachu předcházel ještě jeden, akciový trh byl nervózní již v dubnu".

Není to o algoritmech, ale o lidech

Po tehdejším hlubokém propadu investoři hledali příčiny a většina se shodla, že za vším byly automatické obchody a nové finanční produkty. Dnes se kritika opět obrací tímto směrem, ale podle Shermana je pes zakopaný v lidech. "Lidé viní kvantové strategie, algoritmické obchodování, rizikovou paritu. Já o tom nejsem přesvědčen. Důvodem, proč došlo k výprodejům, nebyly počítače, ale lidé. Dnes například všichni tvrdí, že investoři do ETF vyznávají strategii 'kup a drž', že tedy drží tyto produkty navždy. Ale ve skutečnosti budou tuto strategii dodržovat jen do chvíle, než přijde první panika. I proto některé webové služby, třeba Betterment a jiné, v únoru spadly. I Fidelity měla kvůli velkému objemu příkazů problémy. Proč se lidé potřebovali přihlásit na své účty? Určitě ne proto, že by chtěli nakoupit, ale proto, že chtěli prodávat," říká Sherman.

Co tedy od akcií dále očekávat? "Myslím, že se podobný výplach bude opakovat. Pokud porostou výnosy dluhopisů, čeká nás další období obav. Důležitá byla rychlost propadu - 10 % za tři nebo čtyři dny, to je velice rychlý pohyb. Zajímavé je, že dluhopisy se nechovaly tak, jak jsme na to donedávna byli zvyklí. Výnosy se ten týden téměř nehnuly, dokonce mírně vzrostly. Bondy se tváří, jako kdyby se jich to netýkalo, jako kdyby se nadále obchodovaly na základě fundamentů (rostoucí deficity, růstová ekonomická story)," tvrdí Sherman.

Daňová reforma nebude zadarmo

Dluhopisy podle něj reagují zejména na daňovou reformu. Ta podle Shermana začala být realitou již v září, přičemž právě tehdy dluhopisy poprvé reagovaly a začaly se přizpůsobovat inflačnímu prostředí. Daňové reformy mohou mít inflační potenciál, ale jak dlouho bude tento vliv působit, nikdo neví. Promítne se to i do rostoucího deficitu, protože lidé budou mít stále pocit, že daňové reformy mají na jejich příjmy pozitivní vliv. Současná vláda, která má ráda dluhy, tak nemusí měnit přístup. Až v roce 2020 se tedy uvidí, jak velké problémy tyto deficity nakonec způsobí. Demokraté s tím nic nenadělají, protože zbavit se prezidenta je téměř nemožné.

Jaké tedy letos čekat výnosy dluhopisů? "Myslím si, že u 10letých vládních bondů USA jsou ve hře hodnoty 3,25-3,50 %. U 10letých a 30letých dluhopisů byla prolomena většina důležitých úrovní a klesajících kanálů. Před začátkem roku se spekulovalo, zda v prvním pololetí padne hranice 3 %, ale v lednu se již mluvilo o tom, že je to aktuální pro první čtvrtletí. Dnes to platí možná již pro březen, protože ceny dluhopisů nerostou. Ale nejde pouze o technický pohled, podstatné jsou bilance Fedu, růst deficitu a pokles příjmů vlády. Daňová reforma není zadarmo," upozorňuje Sherman.

Co se týče nového šéfa Fedu, ten bude mít problém s růstem sazeb a současně probíhající snahou (a potřebou) centrální banky snížit objem aktiv ve své bilanci. V roce 2019 se projeví tyto problémy naplno, což se negativně odrazí na trzích s rizikovými aktivy. Fed pak bude muset reagovat. Plán banky totiž podle Shermana vznikl v době, kdy byly sazby velice nízko a deficity nebyly takové jako dnes. Fed tak bude muset zaujmout více jestřábí postoj. Financování veškerého nového dluhu ale přísnější politika centrální banky nevyřeší.

Největším rizikem jsou dluhy firem

Riziko spojené s růstem sazeb spočívá také v tom, že Fed většinou zvedá úroky až do chvíle, než se něco pokazí. Dluhů je mnoho a stále častěji se mluví o dluhopisové bublině, podle Shermana ovšem není problém na trhu se státními dluhopisy nebo na trhu s bydlením. Problém je na korporátní úrovni.

"Mnoho firem přežilo jen díky nízkým úrokovým sazbám. Tyto takzvané zombie společnosti, které vydělají méně, než platí na úrocích, jsou opět na vzestupu. Dnes to možná ještě není zásadní problém, ale řekněme, že se výnos 10letých dluhopisů dostaneme na 4 %. Mají pak firemní dluhopisy s 6% úrokem smysl? Asi ne, spíše budou investoři požadovat 9 nebo 10 %. Když se na trh s obligacemi dostaví medvěd, takzvané junk dluhopisy budou na odpis. V bankrotu skončí 30-40 % firem. Je to možná přehnané, ale lidé si zvykli na to, že dluhopisy s vysokým výnosem jsou bezpečné. Nejsou, jejich výnosy musejí mít nějaký důvod," upozorňuje Sherman.

Co se týče akcií, pro mnoho investorů je největším nebezpečím jejich vlastní očekávání, že když posilovaly loni, budou i letos a v dalších letech. Shermanovo doporučení tedy vynechává USA. "O amerických akciích lze jen stěží říci, že jsou levné. Co se týče ocenění, CAPE v USA je na 33, zatímco v Evropě okolo 22-23 a na rozvíjejících se trzích kolem 18. Evropa a emerging markets jsou tedy levnější. Když navíc očekáváme ekonomický růst v celém světě, nejvíce by z toho měly těžit právě rozvíjející se trhy. Kdo chce tedy investovat do akcií, měl by se držet mimo USA, kde ocenění již odráží daňovou reformu a poměrně růžovou budoucnost. Pokud ale výnosy dluhopisů porostou, bude těžké toto ocenění rozumně zdůvodnit," říká Sherman.

Komodity jsou podle něj nyní vhodným nástrojem diverzifikace. "Je to segment trhu, kterému se v pozdní fázi cyklu daří. Jde o fundamenty. Spotřeba roste, a když růst globálního HDP zrychlí z 3,5 % na 4 %, bude to mít na spotřebu pozitivní vliv. Komodity jsou zároveň z historického hlediska levné, takže mají prostor posilovat. Lidé je vyřadili z portfolií, protože se jim v posledních letech nedařilo a od krize na tom byly každý rok hůře než index S&P 500. Ale pokud se dočkáme růstu inflace, komodity to zohlední. Nejsou sice v období inflace ideální, ale jsou vhodné, když se inflace nečekaně mění. A toho se můžeme dočkat," tvrdí Sherman.

A které komodity tedy podle Shermana zařadit do portfolia? "Líbí se mi průmyslové kovy. Měď má svá dobrá období, ale dobrou investicí může být i nikl, který bude těžit z rostoucí poptávky v segmentu výroby elektrických automobilů. Pokud se udrží ekonomický růst, může být zajímavý zinek, který se používá při galvanizaci oceli. Jsem optimistou i v případě drahých kovů. Pokud se objeví inflační tlaky, odrazí se to na ceně zlata a stříbra. Zajímavá může být i ropa, u níž může dojít k růstu poptávky, a pak se barel může opět obchodovat okolo 80 dolarů. Možná ne letos, ale napřesrok. Ale pokud bude růst pokračovat, trh s energiemi je stále příliš levný," uzavírá Sherman.

Zdroj: Finanz und Wirtschaft