Je možné zkrotit bitcoin?
|

Je možné zkrotit bitcoin?

Na burze CME by se mělo v nejbližší době začít obchodovat s futures kontrakty na bitcoin. Příznivci kryptoměny jsou nadšeni, protože to přiblíží bitcoin i těm, kdo do této digitální měny dosud neinvestovali. Je to dobrý nápad?

Bitcoin ETF Futures Kryptoměny

"Je to velice důležitý okamžik v historii bitcoinu. Budeme působit jako regulátor, nechceme dělat z kryptoměny ještě větší divočinu, než jakou je dnes. Chceme ji zkrotit a udělat z ní normální instrument s jasnými pravidly," řekl v rozhovoru pro Reuters Leo Melamed, bývalý šéf burzy a dnes něco jako čestný prezident společnosti (Chairman Emeritus), považovaný za průkopníka v odvětví finančních futures.

Cílem je přitáhnout velké investory, nejen spekulanty, a umožnit jim obchodovat jak LONG, tak SHORT pozice. Jak připomíná Joshua Brown z Ritholtz Wealth Management, byla to jen otázka času, kdy se do bitcoinu pustí i velcí investoři. Bude zajímavé sledovat, co to udělá s volatilitou ceny bitcoinu, jelikož právě ta byla pro mnoho příznivců kryptoměny jedním z jejích největších taháků.

Svou troškou do mlýna chce přispět také americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), jež plánuje zjednodušit proces schvalování ETF, který by měl být snazší a transparentnější pro firmy, které chtějí uvést na trh své produkty. Zajímavé je, že SEC k tomu jako specialistku přizvala Dalii Blass, která v minulosti pracovala pro právnickou firmu Ropes & Gray. Ta shodou okolností působila jako poradce Tylera a Camerona Winklevossových, kteří před několika měsíci u SEC neuspěli se žádostí o schválení ETF navázaného na bitcoin (Winklevoss Bitcoin Trust).

Podle Browna by v nejbližší době podobný ETF mohl získat povolení, což by na trh s bitcoinem přineslo nové miliardy dolarů hledající investiční příležitosti. "Neříkám, že s bitcoinem bude chtít obchodovat každý, ale kdyby do kryptoměny zamířil jen zlomek volných peněz, bude to velká změna," říká.

Trh s kryptoměnami má nyní objem zhruba 150 miliard dolarů a nové peníze jej mohou posunout na jinou úroveň. Nový trh s futures a k tomu ETF, do kterého by mohli investovat drobní hráči, by mohl být pro kryptoměny silným impulzem. Podle Browna podobným, jakým pro zlato byly ETF navázané na drahý kov.

Není jisté, zda trh s futures a nové ETF sníží volatilitu ceny bitcoinu. Mnozí investoři by si to určitě přáli, jako jeden muž ale musíme všichni doufat, že to neskončí jedním velkým průšvihem.

Zdroj: The Reformed Broker