Čas reálných aktiv je tady!
|

Čas reálných aktiv je tady!

Akcie a dluhopisy nebyly dohromady za posledních 100 let nikdy tak drahé jako v současnosti. Ti, kdo mají zainvestováno, jsou v klidu, ale ti, kdo by dnes chtěli nakupovat, nemohou očekávat od akcií a dluhopisů nijak skvělé výnosy. Řešením mohou být reálná aktiva, která jsou na rozdíl od klasických tříd aktiv poměrně levná.

Světové akcie Státní dluhopisy Komodity Zlato Nemovitosti Sběratelství Investiční alternativy

Warren Buffett prý tvrdí, že "cena, kterou zaplatíte, určuje míru návratnosti". Současné vysoké ceny akcií a dluhopisů dost možná povedou v nejbližších letech k podprůměrným výnosům. Jak upozorňuje Jesse Felder, jen velice zřídka se stává, aby akcie a dluhopisy byly tak drahé zároveň.

Reálná aktiva, jako jsou komodity, nemovitosti nebo sběratelské předměty, jsou naopak v porovnání s finančními aktivy nejlevnější v historii. Investice do nich by tedy v budoucnu mohla být mnohem výnosnější.

Když vezmeme v potaz pouze komodity, jejich ocenění je vůči akciím a dluhopisům ještě zajímavější.

Vedle ocenění začíná proti finančním aktivům hovořit také demografie. Ta sice byla v posledních letech pro akcie a dluhopisy oporou, ale trend se začíná obracet ve prospěch nemovitostí a komodit.

Felder připomíná, že nejde o to, aby se investoři hned začali zbavovat akcií a dluhopisů a nakupovat komodity. Je ale pravda, že klasické portfolio (60 % akcií a 40 % dluhopisů) v budoucnu nemusí fungovat podle představ. Velcí a známí investoři vedle akcií a dluhopisů vždy drží nezanedbatelnou část portfolia v reálných aktivech. Patrně vědí proč. Jejich příkladu by možná měli následovat všichni, kdo nechtějí v nejbližších letech zbytečně ztrácet.

Zdroj: thefelderreport.com