Je toto nejdůležitější tržní graf na světě?
|

Je toto nejdůležitější tržní graf na světě?

Americký dolar citelně oslabil. Jestli má něco vliv na téměř veškeré tržní dění, je to právě kurz hlavní rezervní a obchodní měny.

Americký dolar FX Forex (FX)

Dolaroví býci si mnuli ruce minimálně od roku 2014, kdy Fed přestal (velice pomalu) uvolňovat měnové podmínky. V posledních měsících ale začala americká měna výrazně ztrácet.

Od začátku 80. let index amerického dolaru (se všemi kolísáními) postupuje spíše níže. Nedávno mohl z tohoto "trendu" vystoupit (hovořit o trendu v tak dlouhodobém horizontu není úplně košer), ale hladinu 120 bodů nezdolal. Nyní opět klesá a může se vrátit až k horní linii pásma, které rámuje jeho vývoj v posledních desetiletích.

Americká ekonomika roste, ale dolar ztrácí. Je jasné, že makroekonomické fundamenty v případě trhu s dolarem hrají roli méně zřetelnou než u jiných, "menších" měn. Jako základní tržní měna dolar svým kurzem ovlivňuje reálné zhodnocení peněz investorů z jiných zemí, kteří sázejí na americké akcie, ale také všech, kdo sledují dolarové ceny zlata, ropy a dalších komodit a aktiv.

Slabší dolar by měl pomáhat velkým americkým firmám s vysokým podílem tržeb v zahraničí. Dařit by se mělo také mladým trhům. Prozíraví investoři navíc budou schopni hodnoty dolaru v obchodech zaměřených na vývoj inflace. Kurz dolaru se zkrátka vyplatí sledovat a mít na paměti nejen při investicích v jiných měnách.

Zdroj: Phoenix Capital Research