Je trh na dně? 8 rad, jak (ne)obchodovat
|

Je trh na dně? 8 rad, jak (ne)obchodovat

Nakupujte levně a prodávejte draze. Tuto nebo obdobnou radu slyší každý začínající investor dříve, než si stihne založit obchodní účet. Není divu, že se pak jen málokdo dokáže svézt na trendu, většina totiž hledá jen ty opravdu nejvýhodnější nákupy. Je to přitom těžší, než se může zdát.

Ponaučení pro investory Investiční strategie Chyby v investování Akciový trh

Nikdo ve skutečnosti nedokáže nakupovat na cenovém dně a prodávat na vrcholu. Ne spolehlivě a dlouhodobě. Úspěšní obchodníci typicky nakupují draze a prodávají ještě dráže, zatímco úspěšní investoři nakupují levně a prodávají jen výjimečně. Pokud se navzdory složitosti zadání snažíte nakupovat opravdu levně a rozlišovat při tom nenápadné poklady od tržního smetí, možná nepohrdnete několika doporučeními.

Příklady táhnou. Sektorem, v němž lze v současnosti pozorovat opravdu výrazné pohyby, jsou americké maloobchodní řetězce. Již v polovině července je zanalyzoval Michael Batnick ze společnosti Ritholtz Wealth Management, data na následujících řádcích proto nejsou úplně aktuální. Ilustrativní však ano.

Skupina 54 akcií v indexu, který Bespoke Investment Group nazvala lakonicky Death by Amazon, od začátku roku ztrácela 20 % a byla na nejnižší úrovni od dubna 2013.

A když hledáme dobrý příklad, nelze si snad vybrat jinou společnost než Macy's. Čistý zisk firmy klesá již deset kvartálů v řadě a za uplynulé dva roky zisk na akcii spadl o 56 %.

Cena akcií Macy's za 24 měsíců klesla o 71 % (to snad ani nepotřebuje kontext, ale pro ilustraci – celý americký akciový trh do takové hlubiny spadl pouze během Velké deprese).

Když nějaký velký brand, kterým Macy's bezpochyby je, zažije takový kolaps, není divu, že se najde hodně investorů chtivých naskočit do pozic za atraktivní cenu. Zaprvé proto, že přece firma jako Macy's po odepsání poloviny hodnoty za 86 dnů od července do listopadu 2015 musí nastoupit cestu vzhůru. Chyba lávky, od té doby titul klesl o dalších 45 %. No a zadruhé to investoři zkoušejí proto, že zkrátka není nic lepšího, než když se vám podaří vydělat na něčem, na čem to ostatní nedokázali. A tím se dostáváme k prvnímu pravidlu či doporučení v oblasti snahy o trefení tržního dna.

1. Nesnažte se trefit tržní dno. Jde o jednu z nejtěžších věcí v investování. Akcie Macy's během svého 70% sestupu zažily tři rally o 30 %, žádná ale neměla dlouhého trvání. Rychlí tradeři mohli vydělat, lovci nízkých cen z řad investorů odcházeli s prázdnou.

2. Nespěchejte s nákupem po jednodenním výrazném poklesu. Když firma s 15miliardovou kapitalizací odepíše za den 14 % (Macy's se to přihodilo konkrétně 11. listopadu 2015), mívá to důvod. Titul během pár následujících týdnů odepsal dalších 12 %.

3. Počkejte na vyšší lokální dno. Uzavření na vyšším lokálním dnu ještě neznamená, že to předchozí bylo definitivní, nicméně všechny růstové trendy začínají vyššími lokálními dny.

4. Počkejte na stabilizaci dlouhodobějších klouzavých průměrů. 12měsíční klouzavý průměr ceny akcií Macy's například stále klesá. Počkat v tomto případě znamená, že nenakoupíte na úplném cenovém dně, ale nakoupíte o něco bezpečněji.

5. Stanovte si a dodržte stop-loss. Základním stavebním kamenem každé strategie je předem stanovená maximální ztráta.

6. Obchodujte s malou částí kapitálu. Vždy buďte připraveni na to, že ten poslední, kdo prodával, než vy jste nakoupili, měl pravdu, zatímco vy se mýlíte. Přikupujte postupně, pokud se naplňuje váš scénář, tedy když cena roste.

7. Nikomu se nechlubte. Stačí boj s vlastními emocemi. Jakmile vás bude někdo sledovat, jak se snažíte vydělat LONG na vyprodaném titulu, může to rozehrát nepěkné hry s vaším egem. Špatná rozhodnutí pak na sebe zpravidla nenechají dlouho čekat.

8. Prodlužte svůj investiční horizont. Nestává se, aby titul po ztrátě poloviny hodnoty napravil propady během pár týdnů.

Zdroj: The Irrelevant Investor