Je význam složeného úročení přeceňovaný?
|

Je význam složeného úročení přeceňovaný?

Složené úročení má obrovskou sílu. Tedy když dokážete dostatečně dlouho čekat. Jeho efekt se totiž naplno začíná projevovat obvykle až po desítkách let.

Ponaučení pro investory Investiční strategie Investiční horizont

Nedávno na to na Twitteru upozornil Justin Carbonneau ze společnosti Validea Capital Management tímto příkladem:

Investor, který bude od 26 let do 65 let na trh posílat 2 000 dolarů ročně, bude mít při ročním výnosu 10 % nakonec na účtu méně peněz než investor, který bude 2 000 dolarů ročně při 10% výnosu na trh posílat od 19 do 26 let a potom již nechá portfolio do 65 let jen zhodnocovat týmž tempem.

Dobrým příkladem toho, že složené úročení potřebuje čas, je legendární investor Warren Buffett. Ten získal naprostou většinu svého bohatství ve značně pokročilém věku.

"Investoři by neměli myslet exponenciálně, ale lineárně," říká Michael Batnick ze společnosti Ritholtz Wealth Management. Naráží tím na fakt, že pro mnohé investory je horizont desítek let příliš dlouhý. "Pokud většinu bohatství získám po osmdesátce, těžko mě to může vzrušovat. Proto může být složené úročení přeceňované," dodává Batnick.

Výhoda pro dlouhodobé investory: Distribuce rizika a výnosu na akciovém trhu není rovnoměrná
V letech 1928-2019 americký akciový index S&P 500 (a jeho dopočítaný model v době, kdy ještě neexistoval) v rámci kalendářních let oslabil ve 26 případech z 92. Zhruba 72 % kalendářních roků tedy zakončil v zisku. Akciový trh v USA zkrátka většinou sílí, ale není to žádné pravidlo. Je nicméně příjemné vědět, že téměř tři čtvrtiny uplynulých let byly pro akcie (nominálně, tedy bez zohlednění inflace) ziskové.
Zdroj: A Wealth of Common Sense