Jestřábí překvapení s holubičími prvky aneb Co může Fed předvést v roce 2019
|

Jestřábí překvapení s holubičími prvky aneb Co může Fed předvést v roce 2019

Prosincové rozhodnutí Fedu zvýšit úrokové sazby bylo v rámci současného cyklu zpřísňování poměrně kontroverzní. Je to totiž jen několik týdnů, kdy centrální banka ústy svého šéfa Powella vyjádřila důvěru ve stav a výhled amerického hospodářství a pokračování zvyšování úroků.

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky Jerome Powell Výhled na rok 2019

Powell v říjnu uvedl, že cyklus zvyšování sazeb může být opravdu dlouhý. Investoři na akciových trzích ale prakticky vzápětí dali najevo obavy ohledně úrovně globálního růstu a geopolitických nejistot. Shodou okolností k tomu došlo v době prudkého poklesu cen ropy a vzrůstajícího názoru, že trend hospodářského růstu v USA není dlouhodobě udržitelný. Zpřísnění finančních podmínek a slabší údaje z USA vedly Fed k tomu, aby se v průběhu dalších týdnů přiklonil k více holubičímu, na datech založenému postoji.

Zatímco Jerome Powell na prosincové tiskové konferenci tento dojem posiloval, celkově je Fed spíše nakloněn jestřábímu přístupu. To trhy překvapilo, což jasně ilustrovaly výprodeje na akciových burzách. Powell přitom zvolil celkem vyvážený tón s pokračující důvěrou v pozitivní vývoj americké ekonomiky. Dal ale najevo také opatrnost ohledně rostoucích rizik vyplývajících z přísnějších finančních podmínek a pokračujícího zpomalení globálního růstu. FOMC i proto mírně posunul výhled vývoje sazeb na dvě zvýšení v roce 2019.

"Podle mě je ekonomický výhled Fedu pro rok 2019 stále příliš optimistický. Očekávám, že HDP USA poroste jen o zhruba 2 %, možná mírně pomaleji, což je sice daleko od recese a zhruba v souladu s trendem, ale pod prognózou centrální banky," říká Anna Stupnytska z Fidelity International.

Fed musí vyhodnotit ekonomické dopady odeznívání fiskální stimulace a zpřísňování měnových podmínek. Bylo utahování uvolněné politiky dostatečné, aby zabránilo přehřátí a uvolnilo tlak na trhu práce?

Nejistotou jsou důsledky rozpouštění rozvahy Fedu. To bude možná muset centrální banka v roce 2019 řešit aktivněji než dosavadním "autopilotem". Odbourávání nejvíce nekonvenčního experimentu měnové politiky v moderních dějinách nebude snadné, byť dosud probíhalo poměrně hladce.

Každá případná chyba v měnové politice může snadno nechat zapomenout na nezpochybnitelné úspěchy Fedu v boji s dopady finanční krize. Případná pauza v cyklu zvyšování úroků, kterou by banka mohla získat čas na důkladné zhodnocení ekonomické situace (byť by to vedlo k překročení inflačního cíle), by nebyla tak nákladná jako nadměrné utažení měnových podmínek a zaškrcení ekonomické expanze.

Zdroj: Fidelity International