JPMorgan: Inverze výnosové křivky nemusí být v dalších kvartálech problém pro akcie
|

JPMorgan: Inverze výnosové křivky nemusí být v dalších kvartálech problém pro akcie

Americká výnosová křivka se před necelými dvěma týdny částečně překlopila a dlouhodobé výnosy spadly pod ty krátkodobé. Velkou částí trhu zmiňovaný signál blížící se recese přitom nemusí být problémem pro americké akcie, upozorňuje Marko Kolanovic, šéf globálních kvantitativních a derivátových strategií v JPMorgan.

Americké akcie S&P 500 Výnosová křivka Ekonomické a tržní indikátory Burzovní almanach

Pokles 10letých výnosů pod ty 3měsíční je v USA ostře sledovaným "indikátorem". Předznamenal totiž (s lehce přimhouřenýma očima) všechny americké recese od roku 1955. Nyní se navíc odehrál v době, kdy hospodářství zpomaluje globálně.

Převrácená výnosová křivka v USA: Co to (ne)znamená?
Výnos 3měsíčních pokladničních poukázek USA byl 22. března vyšší než výnos amerických 10letých vládních dluhopisů. Křivka výnosů se tak převrátila, což v posledních desetiletích (naposledy v roce 2007) poměrně spolehlivě předznamenávalo recesi v USA a pokles na akciovém trhu. Mají je investoři očekávat i tentokrát?

Podle Kolanovice ale signál nemá být znamením pro akciové investory, aby začali houfně prodávat. Podle jeho analýzy může americký akciový index S&P 500 nabízet ještě alespoň dva roky historicky nadprůměrné výnosy. Vychází přitom z dat z období, kdy došlo k převrácení výnosové křivky na stejném úseku (3měsíční výnos vyšší než 10letý), konkrétně z let 1978, 1989, 1998 a 2006.

Jde samozřejmě o statisticky nevýznamný vzorek, Kolanovic ale upozorňuje na jisté podobnosti, především na snahu Fedu o zvyšování sazeb a jeho následné šlápnutí na brzdu v naději na zlepšení kondice zpomalující ekonomiky. To se v současnosti děje jako přes kopírák, byť nepochybně za jinak výrazně odlišných podmínek (minimální sazby jinde ve světě přivádějí investory na americký dluhopisový trh, tahounem globálního ekonomického růstu je Čína, nikoli USA se svou měnovou politikou, a tak dále).

Nicméně zmíněná historická období naznačují, že by americké akcie opravdu v dalších kvartálech mohly nabízet nadprůměrné výnosy. Srovnání bohužel nezahrnuje aktuální ocenění trh v daných érách, přičemž to současné je velice vysoké, což růstový potenciál cenných papírů v USA nepochybně omezuje. I tak ale mají akcioví býci další protiargument pro případ zjitřené debaty o černých zítřcích ekonomiky i finančních trhů.

Podle Kolanovice může americké akcie v nejbližší době podpořit hned několik faktorů. V první řadě záporné výnosy na dluhopisových trzích ve světě a nadále nízké sazby mohou ospravedlňovat vysoké ocenění akcií. Také může zafungovat masivní čínský balíček na podporu ekonomiky a trh mohou uklidnit výsledky jednání o mezinárodním obchodu. V neposlední řadě se může stát (a aktuálně to tak vypadá), že americký prezident Donald Trump může ustát tlaky na svou osobu v souvislosti se (stále nepotvrzeným) napojením na Rusko, což mu může uvolnit ruce na domácí politické scéně při prosazování opatření na stimulaci ekonomiky v čele s výdaji na infrastrukturu.

Zdroj: JPMorgan