JPMorgan: Powell v čele Fedu stál akciový trh už přes bilion dolarů
|

JPMorgan: Powell v čele Fedu stál akciový trh už přes bilion dolarů

Kdykoli začne guvernér americké centrální banky Jerome Powell hovořit, investoři trnou hrůzou. Analýza JPMorgan Chase ukazuje, že Powell od nástupu do vedení Fedu připravil investory v USA o jeden a půl bilionu dolarů.

Fed Jerome Powell Wall Street Americké akcie

Stratégové z JPMorgan Chase spočítali, že akcie na Wall Street během tří dosavadních tiskových konferencí Powella po konci zasedání měnového výboru centrální banky ztratily v průměru 0,44 %. Během vystoupení Powella v Kongresu a na dalších akcích ceny akcií klesly v pěti z devíti případů, přičemž v průměru reagovaly 0,4% ztrátou. Celkově se tržní kapitalizace akcií na Wall Street během Powellových projevů snížila o jeden a půl bilionu dolarů.

"Trh se podle všeho domnívá, že americká centrální banka podceňuje rizika. Fed by podle investorů v budoucnu mohl vzít zpět některá svá rozhodnutí," říká stratég Marko Kolanovic.

Akcie si ale navzdory těmto obavám investorů vedou velice dobře. Od začátku roku index S&P 500 roste o zhruba sedm procent, a to přesto, že Fed za tu dobu třikrát zvýšil úrokové sazby a jedno utažení měnové politiky v letošním roce se ještě čeká.

Nervozitu investorů živí také prezident Donald Trump, který se opakovaně vyjádřil proti dalšímu zvyšování sazeb. Tvrdí, že růst sazeb současným tempem by mohl americkou ekonomiku připravit o růstové momentum, které získala s jeho nástupem do Bílého domu.

To, že americké akcie během Powellových projevů skutečně reagují na jeho slova, je podle JPMorgan Chase evidentní. Stratégové upozorňují, že akcie ve dnech, kdy Powell veřejně hovoří, pravidelně mění směr a systematicky se chovají odlišně oproti "běžným" dnům.

Zdroj: JPMorgan