JPMorgan: Příští velkou korekci na trhu může vyvolat umělá inteligence
|

JPMorgan: Příští velkou korekci na trhu může vyvolat umělá inteligence

Podle americké banky JPMorgan mohou technologické inovace (velká data, umělá inteligence) pomoci spustit příští velkou korekci na trzích. Přehřáté finanční podmínky podle banky nenechávají prostor na chyby.

Americké akcie Býčí trh Technologie Korekce na trzích

Příliš velký technologický rozvoj může být na škodu, minimálně v počátečních fázích současného překotného vývoje, podle mnohých revoluce. Myslí si to experti z JPMorgan, podle nichž se tržní cykly mohou stát oběťmi zlepšení probíhajících během nich.

S přílivem nových nápadů a technologií může narůstat volatilita, která může na trh přilákat i ty, kdo nemají dostatečné znalosti a dovednosti. Krátkodobé dopady takového vývoje mohou být podle JPMorgan výrazné.

"Může docházet k excesům a korekcím, a to do doby, než se inovace díky lepšímu managementu a pochopení stanou pevnější součástí každodenního dění na trhu," říká Jan Loeys, šéf alokace aktiv a alternativních investic v JPMorgan. "Inovace jsou dnes o velkých datech a umělé inteligenci a povedou k přeměně společnosti. Mohou ale stát v centru příští výrazné tržní korekce."

Velká data a umělá inteligence by ale samy o sobě asi nezničily to, co v současnosti působí jako historicky velice silný trh. Důležitou ingrediencí v receptu na příští citelný pokles cen akcií je to, co nejen JPMorgan nazývá přehřívání finančního prostředí.

Příkladem je podle banky stále populárnější sázení na další pokles volatility, de facto sázky na malé pohyby cen na trzích. Stačí výraznější propad na trhu, aby se spustila vlna prodejních příkazů navázaných právě na investice do malého kolísání cen.

Vedle volatility JPMorgan varuje před nabobtnalými valuacemi akcií, spready u dluhopisů investičního stupně a výnosy vysokovýnosových dluhopisů. Stále rostoucí skupina investorů, které probíhající býčí trend navnadil k dalším nákupům, může nahánět stále vyšší výnosy, což může vést k nafukování tržních bublin. Čím rychlejší a výraznější rally, tím větší nadšení a menší obezřetnost. No a dále to již známe.

Zdroj: JPMorgan