Jsou indexové fondy skutečně nejlepším investičním nástrojem?
|

Jsou indexové fondy skutečně nejlepším investičním nástrojem?

Investoři věnují stále větší pozornost poplatkům. A nejvíce z toho těží indexové fondy, jejichž úkolem není vyhledávat nejvýkonnější instrumenty, ale dosahovat při co nejmenších nákladech průměrných výnosů kopírováním výkonnosti trhu. Jsou však indexové fondy opravdu tím nejefektivnějším investičním nástrojem?

ETF Investiční fondy Podílové fondy Srovnání investic

Najít aktivně řízený fond, který bude dlouhodobě porážet trh, je poměrně náročný úkol. V roce 2000 ve Spojených státech bylo 2 758 akciových a 1 843 dluhopisových podílových fondů. Do současnosti ale přežilo jen 41 % akciových a 42 % dluhopisových fondů, přičemž jen 22 % akciových a 10 % dluhopisových fondů v 20letém horizontu porazilo srovnávací index.

Nízkonákladové pasivní indexové fondy investorům naproti tomu nabízejí jistotu. Pokud se bude dařit trhu, bude se dařit i jim. A vzhledem k tomu, že dlouhodobě ceny aktiv na finančních trzích rostou, mají investoři výnos prakticky jistý.

Pasivní indexové fondy do svých portfolií nakupují akcie tak, aby přesně kopírovaly skladbu indexů. Existuje ale i jiný přístup. Společnost Dimensional Fund Advisors nabízí takzvané podílové fondy tříd aktiv (asset class mutual funds), které se snaží těžit z toho, že určité typy akcií mají tendenci růst rychleji než jiné, výkonnější tradičně bývají akcie firem s malou tržní kapitalizací, příznivě oceněné hodnotové akcie či akcie firem se silnou ziskovostí. DFA tak vychází ze skladby srovnávacích indexů, avšak v portfoliích upřednostňuje ty typy titulů, které historicky dosahují lepší výkonnosti.

Téměř 60 % podílových fondů nabízených v roce 2000 v USA nepřežilo a jen jeden z deseti v případě dluhopisových a dva z deseti v případě akciových porazily v 20letém horizontu srovnávací index. Ze 13 fondů tříd aktiv od společnosti Dimensional Fund Advisors jich naproti tomu srovnávací index po odečtení nákladů ve stejném horizontu porazilo 12, mnohdy navíc s významným náskokem.

Popularita indexových fondů roste, investoři by se ale neměli rozhodovat jen podle poplatků a rezignovat na hledání alternativ. Fondy Dimensional Fund Advisors potvrzují, že lze nalézt i jiné atraktivní investiční nástroje, v tomto případě navíc schopné dlouhodobě porážet trh, a tedy i indexové fondy.

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory
Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete podílový fond, který svou výkonností bude zaostávat za trhem? A nechcete investováním trávit prakticky žádný čas? Právě pro vás může být velice vhodnou možností takzvané robotické poradenství neboli robo-advisory. Na lednovém Investičním fóru hovořil o tomto moderním způsobu investování Martin Luňáček z Portu, která je v této oblasti v Česku průkopníkem.
Zdroj: servowealth.com