Jsou zpětné odkupy akcií skutečně darem z nebes?
|

Jsou zpětné odkupy akcií skutečně darem z nebes?

Zpětné odkupy akcií jsou podle amerického Institutu korporátních financí pozitivní jak pro akcionáře, tak pro samotné společnosti, které je provádějí. Řada expertů ale říká něco trochu jiného.

Zpětné odkupy akcií Akciový trh Americké akcie Ponaučení pro investory

Na úvod je potřeba uvést, že zpětné odkupy provádějí ve většině případů ty největší společnosti. Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management spočítal, že 50 % celkových výdajů na zpětné odkupy akcií na Wall Street vynakládá 20 největších veřejně obchodovaných podniků.

Zpětné odkupy mohou nabídnout investorům bonus v podobně růstu ceny akcií. Odkup znamená, že se na burze bude obchodovat s méně cennými papíry. To může vést (minimálně krátkodobě) k růstu jejich ceny. Současně navíc zpětné odkupy přispívají k růstu zisku na (veřejně obchodovanou) akcii, ostře sledovaného ukazatele hospodaření společností.

Ne vždy se ale buybacky promítnou do ceny akcií. Průmyslový konglomerát General Electric za poslední tři roky na trhu skoupil vlastní akcie za zhruba 50 miliard dolarů, od září 2016 ale cena akcií GE spadla ze zhruba 30 na 15 dolarů. Úspěchy se zpětnými odkupy nesklidila ani společnost IBM. Za posledních pět let na trhu skoupila vlastní akcie za více než 50 miliard dolarů, jejich cena ale spadla ze zhruba 215 na 160 dolarů. Tržní kapitalizace IBM se tak snížila rovněž o zhruba 50 miliard. A do třetice ExxonMobil - ropný gigant za posledních deset let za buybacky utratil 210 miliard dolarů, cena jeho akcií se však za stejnou dobu snížila z 87 na asi 75 dolarů.

Přínosy hlavně pro management?

Známý investor a manažer Barry Ritholtz upozorňuje, že zpětné odkupy jsou v podstatě výměnou firemních aktiv (hotovosti) za nižší počet veřejně obchodovaných akcií. Pokud tak nejsou buybacky doprovázeny růstem ceny akcií, dochází k postupnému snižování tržní kapitalizace společnosti. Opačný případ je spíše vzácností, v poslední době takto zpětné odkupy akcií pomohly zvýšit například tržní kapitalizaci Applu.

Největším problémem je, že předem nikdo neví, zda se zpětné odkupy akcií vyplatí. Kritici buybacků obvykle upozorňují, že tyto nezřídka přinášejí výhody hlavně velkým akcionářům - manažerům podniků, kteří drží akciové opce. Když zpětný odkup zvýší cenu - obvykle jen dočasně -, mohou akcie dosáhnout ceny, kterou manažeři potřebují k realizaci opcí. Rychle pak akcie prodají a zinkasují zisky.

Manažery by mělo zajímat dlouhodobé fungování podniků, zpětné odkupy akcií ale mají tendenci jejich horizont výrazně zkracovat. Je tak otázkou, zda je schválení zpětných odkupů opravdu přínosem pro všechny, jak tvrdí Institut korporátních financí.

Zdroj: Bloomberg