K čemu vedou sázky na nízkou volatilitu cen amerických akcií?
|

K čemu vedou sázky na nízkou volatilitu cen amerických akcií?

Malé výkyvy na akciových trzích vedly v posledních dvou letech k rozkvětu takzvaných short-gama strategií. Tyto sofistikovanější programy v prostředí nízké volatility generují téměř bez výkyvů mírné zisky. Nezůstalo to bez souvislostí.

Volatilita Investiční strategie Miroslav Plojhar Americké akcie S&P 500

Někteří lidé dokonce pojmenovávají uvedené strategie jako anuitu, tedy pravidelný hezký výnos; ve světě záporných sazeb jako když jej najdete.

Než začnete googlovat, kde se takový produkt dá koupit, zvažte i odvrácenou stranu příběhu. Sice nejde o žádného nového Madoffa, ale riziko spočívá v úspěšnosti programu, nutnosti stavět komplexnější produkty a navyšovat riziko, když trhy méně kolísají. I malý výkyv v hodnotě indexu pak vede k velké změně hodnoty fondu, což následně pohne i se samotným akciovým indexem.

Na grafu níže je srovnání jednoho takového short-gama fondu (Catalyst Hedge Futures Strategy Fund) s indexem S&P 500. Rychlejší pohyb akciového indexu k novým maximům udělal z "anuity" vysoce volatilní produkt. A dokupování volatility pomohlo indexu výše.