Řekni, kde ty atraktivní akciové valuace jsou
|

Řekni, kde ty atraktivní akciové valuace jsou

Warren Buffett říkává, že nakupuje akcie firem s dlouhodobým růstovým potenciálem, udržitelným obchodním modelem a dobře známým produktem. Vždy přitom akcentuje, aby tyto akcie byly za atraktivní, tedy nízkou cenu. Dnes má jeho společnost Berkshire Hathaway v hotovosti již téměř sto miliard dolarů, takže se zdá, že tak trochu neví, do čeho je investovat. Ocenění akcií je totiž velice vzdálené tomu, které lze považovat za nízké.

Americké akcie Ocenění P/E Warren Buffett Investiční guru

Buffett nenakupuje

V roce 1951 nakoupil Warren Buffett své první akcie. Šlo o cenné papíry společnosti GEICO (tehdy ještě General Employees Insurance Company). Není jisté, zda jeho zájem o ně vzbudil Benjamin Graham, který tehdy seděl ve vedení firmy a byl jedním z nejdůležitějších Buffettových mentorů v oblasti investic, nebo to byl byznys pojišťovnictví jako takový. Jisté ale je, že při P/E na úrovni 8 to byl tehdy velice dobrý nákup, protože P/E celého trhu bylo 15. Buffett sám později přiznal, že investice do GEICO z něj a Grahama udělala hvězdy. Kdyby prý měl vybrat jedinou akcii ze svého portfolia, kterou považuje za nejlepší investici, byla by to právě GEICO.

Kdyby dnes mohl nakoupit akcie společnosti se zajímavým příběhem, dobrým byznys modelem a produktem, který každý zná, s P/E na 15, nejspíše by se nerozmýšlel ani vteřinu. Při současném ocenění trhu ovšem takové příležitosti prakticky neexistují. Možná i proto se na účtu Buffettovy firmy Berkshire Hathaway nahromadilo tolik hotovosti.

2017: Drahé americké akcie

Z údajů společnosti VALIDEA, která sleduje ocenění akcií od roku 2005 pomocí několika ukazatelů, jako jsou P/E (TTM bere v potaz údaje za posledních dvanáct měsíců, Current Yr očekávané zisky v příštích 12 měsících), P/S (cena/tržby), P/B (cena/účetní hodnota), P/CF (cena/cash flow), vyplývá, že jsou dnes americké akcie drahé, ať je otočíte jakkoli.

Společnost nezkoumá pouze trh jako celek, ale i jeho jednotlivé segmenty podle velikosti společností. Oproti historickému průměru jsou nejdražší zejména největší společnosti (Mega-Cap), nejblíže k průměru mají malé a střední firmy.

Další přehled ukazuje, ve kterém percentilu v rámci období od roku 2005 se nacházejí současné hodnoty zmiňovaných ukazatelů. Například hodnota P/S celého trhu je v 99. percentilu, což znamená, že pouze v jednom procentu času od roku 2005 byla hodnota vyšší než dnes. Vysoké hodnoty ve všech případech ukazují, že tak vysoká ocenění se v posledních letech skutečně nevyskytovala příliš často.

Přestože jsou aktuální hodnoty většiny nejdůležitějších ukazatelů velice vysoké, historie již několikrát ukázala, že podobné situace mohou přetrvávat celkem dlouho. Změna trendu na akciovém trhu tedy nemusí být otázkou příštích dnů, ale je dobré uvedené údaje mít na paměti, sledovat vývoj těchto ukazatelů a dávat si je do kontextu s dalším vývojem na trhu.

Zdroj: VALIDEA Capital Management