Kam směřuje trh se (zkapalněným) zemním plynem?
|

Kam směřuje trh se (zkapalněným) zemním plynem?

Dění na globálním trhu se zkapalněným zemním plynem bude v podle zprávy společnosti Rystad Energy v nejbližším období ovlivňovat pět hlavních faktorů, mezi nimiž hraje prim rostoucí produkce v USA a nárůst poptávky v Asii. Kdo vyhraje souboj o evropský trh?

Zemní plyn Spojené státy americké (USA) Rusko Evropa Čína Komodity

Významný nárůst produkce, zejména v USA, boj o evropský trh, velká poptávka v Asii, cenový tlak ve vybraných regionech a investice do plánovaných zkapalňovacích zařízení jsou hlavní faktory, které budou hýbat trhem se zkapalněným zemním plynem (LNG).

"Globální trh s LNG bude v letošním roce ovlivňován významným nárůstem kapacity pro zkapalňování v USA. Asijská poptávka po LNG, i když je obrovská, však pravděpodobně nespolkne všechnu dodatečnou nabídku. Vzhledem k rostoucí exportní kapacitě může být LNG z USA v letošním roce vážnou výzvou pro ruský plyn na evropském trhu. Ceny budou pod tlakem kvůli situaci na straně poptávky, ale v roce 2022 může dojít ke zvratu na trhu, což znamená, že investiční rozhodnutí o nových projektech zkapalňování je zapotřebí činit s ohledem na uspokojení budoucí poptávky," míní Carlos Torres Diaz z Rystad Energy.

1. Zvýšení produkce LNG v USA a Austrálii

Očekává se, že celosvětová produkce LNG se v letošním roce zvýší o 11 % a dosáhne 350 milionů tun ročně. Stojí za tím nové kapacity pro zkapalňování, což zajistí nárůst objemu zkapalněného plynu o 10 % oproti roku 2018 na celkových 434 milionů tun. Zejména v USA dojde téměř ke zdvojnásobení produkce ve zkapalňování, a země se tak stane světovou trojkou. Austrálie předběhne Katar a stane se jedničkou.

2. Souboj USA a Ruska v Evropě

Hlavní otázkou zůstává postoj Evropy jako dovozce, respektive to, od koho bude odebírat plyn. Rusko může zareagovat omezením exportu, nebo se naopak snažit udržet svůj podíl na trhu a upravit ceny. Rusům stačí cena nad 5 dolarů za milion Btu (British thermal unit, odpovídá 1 055,05585 J, což je množství energie potřebné k ohřevu 1 britské libry vody z 39,2 na 40 stupňů Fahrenheita), dlouhodobé náklady v USA se pohybují kolem 6 až 7 dolarů. Američtí obchodníci by se ale v rámci konkurenčního boje mohli pokusit prodávat za nižší ceny, zejména pokud neprodají svou produkci v Asii.

3. Pokračující nárůst poptávky v Číně a zbytku Asie

Celková poptávka po zemním plynu v Asii vzroste letos podle předpokladů na 884 miliard kubických metrů. Největším odběratelem je Čína, jejíž importy jako největšího světového dovozce porostou o 21 %. Poptávka ostatních zemí jihovýchodní Asie je citlivější na cenu, takže zlevnění může vést k větší spotřebě. Kompenzaci ale může představovat pokles poptávky ze strany Japonska a Jižní Koreje kvůli mírnějšímu počasí a obnově výroby energie z jádra.

4. Možný pokles cen v Evropě a Asii

Tlak na pokles cen vyvíjí zvýšená nabídka, zejména z USA, a také relativně mírná zima. Cena je nyní nedaleko dvouletých maxim, ale poptávka v Asii může nakonec působit proti poklesu cen.

5. Poptávka po nových zařízeních na LNG

Po roce 2022 může dojít ke změnám podmínek na trhu s LNG, a budou tak potřebné nové kapacity pro zkapalňování. Projekty, které budou schváleny v letošním roce, se však do provozu dostanou až v roce 2024, což zvyšuje důležitost letošních investičních rozhodnutí. Rostoucí poptávka v Asii by mohla v roce 2023 způsobit rychlý nárůst cen. Důležitá bude například i strategická poloha a včasné zajištění financování nových projektů, což může být jejich velká konkurenční výhoda.