Kam současný býčí trend posunul světové akcie?
|

Kam současný býčí trend posunul světové akcie?

Hodně se toho napsalo a ještě napíše o americkém akciovém trhu, který v posledních týdnech opět posouvá historická maxima. Daleko méně se mluví o globálním akciovém trhu jako celku. Tak to napravme, alespoň stručně.

Americké akcie S&P 500 Světové akcie Emerging Markets Býčí trh

Nelze nezačít zmíněným trhem v USA, který se na světové tržní kapitalizaci veřejně obchodovaných firem i váhově na globálních indexech podílí stále největší měrou. Index S&P 500 od maxima dosaženého v roce 2007 posílil do současnosti o více než 60 % (na grafu je 62 %, ale jde o graf den nebo dva starý), index Wilshire 5000 hlásí za deset let zhodnocení dokonce o 67 % (jde o vážený index všech v USA obchodovaných akcií, které stojí za řeč).

Globální akcie jako celek na tom nejsou ani zdaleka tak slavně, a to navzdory již vzpomínané velké váze amerického trhu. Bloomberg World Index od vrcholu býčího trendu z roku 2007 přidává jen 13 %

No a mladé trhy, zdá se, po finanční krizi přepálily start a aktuálně ještě ani nedorovnaly maxima z roku 2011, natož rekordy z doby před krizí. Na ty ztrácejí 18 % (ETF je obchodovaný v dolarech - pozn. red.).

Jakkoli zajímavé uvedené grafy jsou, bohužel nic významného neprozrazují o tom, který z uvedených indexů případně nakoupit a držet příštích deset hodin, dnů, měsíců nebo let. Od toho jsou ale na světě stratégové, analytici, investiční guruové a miliony drobných investorů, kteří jako jeden muž doufají (či dokonce drze věří), že právě jejich rozum je ideálně investičně zdravý. Ti všichni si na obdobnou otázku odpovídají dnes a denně.

Zdroj: Bespoke Investment Group