Karel Havlíček: Firemní nevěstu je potřeba dobře nastrojit a navonět
|

Karel Havlíček: Firemní nevěstu je potřeba dobře nastrojit a navonět

Situace na trhu firem v současnosti jednoznačně nahrává prodávajícím. Oproti situaci před třemi lety mohou bez problémů inkasovat dvojnásobek a třeba i pětinásobek částek běžných před pěti lety. Další výrazný růst už ale nečekáme. I proto je nyní podle mě ideální doba na prodej, říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a generální ředitel SINDAT GROUP Karel Havlíček.

Byznys a podnikání Fúze a akvizice Akvizice Česká ekonomika Česká republika

Jak hodnotíte současnou kondici trhu M&A, pokud jde o počty transakcí?

Firmy cítí, že investoři disponují slušnou hotovostí, čehož pochopitelně využívají. V posledních měsících je výrazný převis volných peněz nad počtem projektů, do kterých by se dalo investovat, čehož prodávající dokáží využít. Podniky se proto prodávají za velice dobré ceny. Na druhou stranu, u rodinných firem nehraje roli pouze finanční obnos, ale i zaměření, další záměry s firmou a reference investora.

Situace na trhu tedy nahrává prodávajícím?

Jednoznačně. Mohou bez problémů inkasovat dvojnásobek oproti situaci před třemi lety a pětinásobek částek běžných před pěti lety. Další výrazný růst už ale nečekáme, a i proto je nyní podle mě ideální doba na prodej.

Otázka nástupnictví

Je otázka nástupnictví pro majitele tuzemských firem skutečně tak silným tématem, jak naznačují média?

Je a bude to jedno z hlavních témat ještě dalších deset let. Naše asociace má dobře zmapovaný celý trh, s většinou rodinných firem spolupracujeme, sdružujeme je na platformě "Rodinná firma". Pracujeme s nimi jak celoplošně, tak na regionální úrovni. Děláme pro ně desítky akcí, připravujeme legislativní změny, literaturu, studijní obory nebo soutěže a pomáháme jim v procesu předávání. Jsou to nesmírně zajímavé příběhy a všichni se učí za pochodu.

Kdy se podle vás vyplatí firmu prodat? A kdy naopak ne?

Nelze paušalizovat. Pokud to vezmeme čistě pragmaticky a ekonomicky, tak je vhodná doba na prodej společnosti v době, kdy lze se slušnou pravděpodobností prognózovat dobré výnosy v příštích letech a současně je firma bilančně, tedy přes rozvahu stabilizována. Ale roli sehrává řada dalších faktorů, zejména lidský kapitál v prodávané firmě, ochota stávajících vlastníků pokračovat v podniku nebo v jeho rozvoji, perspektiva odvětví, konkurence či bariéry na trhu, přidaná hodnota, stav patentů a užitných vzorů, schopnost seriózně představit podnik a jeho vize a samozřejmě také investiční apetit kupujících.

S poradcem

Má podle vás smysl k procesu prodeje firmy přizvat akvizičního poradce?

Obecně jsem názoru, že u malých a středních firem je to správná cesta. Majitelé se musejí věnovat tomu, co ovládají, a to je primární byznys, který jim vydělává peníze. Akvizice je náročný proces, a to jak po stránce ekonomické, tak právní, a je tedy potřeba, aby byl profesionálně připraven. Nevěstu je potřeba dobře nastrojit a navonět a stávající vlastníci se na tom musejí podílet, ale aranžmá bych rozhodně nechal na profesionálních poradcích. Pokud se soudíte, také si obvykle najímáte právní zástupce. A nejde jen o znalosti a zkušenosti, ale i o obchodní taktiku.

A umějí tuzemští majitelé prodávat své firmy nebo podíly v nich?

Bohužel neumějí. To není kritika, to je fakt, který je dán tím, že s tím nemají zkušenosti. Prodávají pak opravdu dobré podniky za nižší ceny a mnohdy si neošetří řadu rizik.

"Akvizice je právně i ekonomicky náročný proces, má proto smysl nechat si poradit od profesionálů."

Trh fúzí a akvizic se stává stále atraktivnějším pro mnoho privátních investorů, kteří jej využívají pro zhodnocování peněz.

Ano, je to logické. V Česku je velice dobré bankovní prostředí, ale chybí kvalitní investiční prostředí. Potřebujeme více alternativních finančních nástrojů pro investování a určitě i širší portfolio investorů.

Nákup a prodej

Které firmy a ze kterých oborů jsou podle vás v současnosti atraktivní pro případný nákup ze strany strategických nebo finančních investorů?

To záleží na mnoha faktorech, nelze to zobecnit. Ale často platí, že to je hodně vázané na vyspělost stávajících vlastníků, jejich kulturu i ochotu dále se spolupodílet na chodu firmy. Málokdo investuje pouze do nápadu, vyplatí stávající vlastníky a pak spravuje nová aktiva. Spíše u toho chce prodávající vidět a motivovat je k dalšímu zhodnocování. Ale je to případ od případu jiné.

"Menší a střední firmy investují spíše doma, ty velké míří i do zahraničí."

České firmy nekupují pouze jiné české společnosti, půlka jejich prostředků směřuje do nákupů firem v zahraničí. Je to podle vás dobře? A kde konkrétně a jaké firmy se v zahraničí vyplatí kupovat?

Menší a střední firmy investují spíše u nás, velké společnosti míří i do zahraničí, protože u nás již není dostatek příležitostí alokovat velké peníze. To je třeba případ Sazky a její rakouské akvizice tamní loterijní společnosti. Ale stále častěji vidíme, že i česká středně velká firma vstupuje do zahraničního podniku. Zatím se to ale děje hlavně na trzích v Indii, Číně nebo Vietnamu. Firmy si tam budují výrobní a distribuční zázemí.

Více informací o prodeji a nákupu firem najdete na www.investicniweb.cz/akvizice


Doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

Od 90. let hájí zájmy podnikatelů. Zastává pozici předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Je spolumajitelem skupiny SINDAT, podnikající od roku 1990 v oblastech středního průmyslu a nových technologií. Mnoho let se angažuje v akademickém prostředí, na Vysoké škole finanční a správní je děkanem Fakulty ekonomických studií. Je nejcitovanějším tuzemským autorem v tématu řízení malých a středních podniků, napsal pět odborných knih a publikoval více než sto článků u nás i v zahraničí.

23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý