Jak investují nejbohatší rodiny?
|

Jak investují nejbohatší rodiny?

Nejbohatší rodiny nevidí perspektivu v hedgeových fondech, které podle nich nedokáží ochránit jejich bohatství v případě propadů. Do budoucna dávají přednost private equity, nejvíce peněz ovšem stále drží v akciích.

Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Diverzifikace investic Private equity Světové akcie Hedgeové fondy Investiční alternativy Emerging Markets

"Family offices (poradenské firmy spravující prostředky bohatých rodin) mají pochybnosti o schopnosti hedgeových fondů chránit bohatství v dobách ekonomického poklesu. Nelíbí se jim ani to, že si některé fondy účtují příliš vysoké poplatky vzhledem k výkonnosti," píše se v analýze UBS, která sbírala data od 360 takových společností v USA, Asii a Evropě, které mají pod správou v průměru majetek okolo 1,2 miliardy dolarů. Průměrný výnos se loni pohyboval kolem 5,4 %, když zejména poslední čtvrtletí bylo velice nepříznivé.

Správci aktiv bohatých rodin již pátým rokem snižují pozice v hedgeových fondech. Vzhledem k tomu, že polovina dotázaných očekává v příštím roce recesi, plánují navýšit pozice v private equity, nemovitostech nebo akciích na rozvíjejících se trzích. Podíl hedgeových fondů v portfoliích family offices tak klesl na 4,5 %, podíl private equity nástrojů vzrostl na 19 %.

Dlouhý býčí trend zvyšuje jmění nejbohatších lidí, řízení i struktura jejich portfolií se i proto mění. "Family offices se stávají stále významnější tržní silou. Jejich růst je velice rychlý," říká Munish Dhall z UBS.

Alternativní investice mají stále větší podíl v jejich portfoliích, a to více než 40 %. Je za tím snaha o diverzifikaci, hledání výnosů v prostředí nízkých sazeb a obavy z vyšší volatility.

Nejvíce peněz však mají bohaté rodiny dlouhodobě v akciích. Až čtvrtina jejich portfolií připadá na akcie na vyspělých trzích, téměř 7,5 % pak připadá na emerging markets. Cenné papíry s pevným výnosem tvoří bezmála 17 % portfolií spravovaných family offices.

Podle průzkumu byly nejvýnosnějším aktivem v portfoliích family offices zmiňované private equity nástroje. I díky tomu asi bude jejich přírůstek v portfoliích do budoucna největší. Až 39 % family offices plánuje navýšit přímé investice do private equity a 28 % jich plánuje navýšit alokaci do fondů spravovaných private equity společnostmi. Přímé investice jsou oblíbenější zejména kvůli absenci poplatků a větší kontrole. V uplynulém roce zaznamenaly průměrný výnos 16 %, fondy spravované private equity společnostmi 12 %.

Dalším oblíbeným aktivem jsou nemovitosti. 16 % family offices plánuje navýšit podíl peněz v nemovitostech, růst by měl zájem také o nemovitostní fondy (REIT). Stále roste zájem také o rozvíjející se trhy. Až 29 % family offices plánuje navýšit pozice v tomto segmentu, 7,7 % jich chce snížit expozici na rozvinutých trzích.

Podle UBS jde o dlouhodobý trend liberalizace trhů. "Mnoho investorů to z dlouhodobého hlediska vidí jako fundamentálně atraktivní a je ochotno podstoupit krátkodobou volatilitu. Například v Číně konkurence stále roste a stát se snaží stimulovat ekonomiku i trhy," píše se ve své zprávě.

Zdroj: Institutional Investor