Komerční banka snižuje doporučení na akcie CME. Plánovaná akvizice ze strany PPF omezuje růstový potenciál titulu
|

Komerční banka snižuje doporučení na akcie CME. Plánovaná akvizice ze strany PPF omezuje růstový potenciál titulu

Vzhledem k oznámené transakci mezi TV Bidco, dceřinou společností PPF, a mediální skupinou CME snižujeme doporučení na akcie CME na "držet" z předchozího "koupit". Cena akcií firmy podle nás nebude dále reflektovat fundamentální příběh společnosti a do uzavření transakce se bude pohybovat těsně pod 4,58 USD, což je částka, kterou mají získat všichni současní akcionáři za jednu akcii v rámci dohodnutých podmínek, píše analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

CME (CETV) Akcie ČR Média Fúze a akvizice Investiční doporučení

Transakce

Skupina PPF oznámila, že prostřednictvím svých dceřiných společností podepsala dohodu se CME o jejím plném ovládnutí. Hodnota transakce byla stanovena na 2,1 miliardy USD, která v sobě zahrnuje ocenění kmenových a preferenčních akcií a výši čistého dluhu. V prospěch transakce se musí vyjádřit 75 % akcionářů, přičemž termín valné hromady ještě nebyl oznámen.

Fúzi budou ještě posuzovat Evropská komise a příslušní národní regulátoři. Výsledkem celé transakce má být 100% ovládnutí CME skupinou PPF, což by se mělo stát zhruba v polovině příštího roku. Akcie CME po dokončení transakce zaniknou a jejím držitelům bude vyplaceno 4,58 USD za kus. Nedostanou tedy žádné nové akcie nástupnické společnosti.

Hlavní akcionář

Majoritním akcionářem ve skupině CME je americká komunikační společnost AT&T. Ta drží efektivní podíl 75 %. Společnost již uvedla, že na valné hromadě zvedne ruku v prospěch transakce. Získá v hotovosti 1,1 miliardy USD a bude zbavena poskytnutých garancí na dluh ve výši 575 milionů USD.

Minoritní akcionáři

Vzhledem k tomu, že nejde o převzetí společnosti, ale o sloučení dvou firem, nejedná se ze strany dceřiné společnosti TV Bidco o nabídku k odkupu. V praxi to znamená, že rozhodnutí valné hromady je závazné pro všechny akcionáře. Pokud některý z minoritních akcionářů s transakcí nebo s výší výplaty 4,58 USD za akcii nesouhlasí, musí aktivně jednat na valné hromadě, čímž mu vznikne právo napadnout rozhodnutí u soudu.

Zdůvodnění doporučení

Vzhledem k výši podílu majoritního vlastníka AT&T a jeho prohlášení lze s určitostí říci, že bude transakce schválena. Stopku obchodu mohou vystavit pouze Evropská komise nebo mediální rady a regulatorní orgány v Rumunsku a Slovinsku.

Stanovená cena za akcii je o zhruba 32 % vyšší než cena 25. března 2019, kdy CME oznámila proces rozhodování o potenciálních strategických alternativách. Oproti kurzu předcházejícímu oznámení transakce (27. října 2019) však byla o 1,5 % nižší, v bezprostřední reakci se kurz snížil asi o 5 %. Aktuálně se akcie obchodují za 4,4 USD.

Naše cílová cena byla na základě naší poslední analýzy stanovena na 5,2 USD za akcii a věříme, že v době završení transakce (zhruba v polovině roku 2020) by se této úrovni přiblížila. Proto si myslíme, že by případné zamítnutí transakce regulatorními orgány mohlo mít v konečném důsledku pozitivní dopad na cenu akcií. Na druhou stranu je podle nás výraznější propad ceny akcií limitovaný.

Rizika

Za největší neznámou považujeme situaci, kdy by regulátoři transakci zamítli. Jde o to, v jakém stavu by se v dané chvíli společnost nacházela. To by mělo potenciál ovlivnit cenu akcií oběma směry.

Zdroj: Komerční banka