Komu zvoní hrana? LIBOR má novou konkurenci
|

Komu zvoní hrana? LIBOR má novou konkurenci

Mezibankovní sazba LIBOR, kterou v minulosti stihlo několik skandálů s manipulací při jejím stanovování, dostala novou konkurenci. Americká centrální banka v New Yorku začala po Velikonocích zveřejňovat novou úrokovou sazbu SOFR (Secured Overnight Financing Rate), která je založena na reálných transakcích provedených s americkými státními dluhopisy.

Úrokové sazby LIBOR

Rada pro alternativní referenční sazbu (ARRC), která je tvůrcem tohoto nového nástroje, má ambici, aby SOFR nahradila LIBOR. SOFR totiž na rozdíl od LIBOR nespoléhá na určení bankovního dealera. Její výpočet je založen na výše zmíněných podkladových transakcích.

SOFR sice v současnosti ještě není plnohodnotnou alternativou LIBOR, ale plán ARRC hovoří o roku 2021, kdy se tak stane.

Prubířským kamenem nové sazby bude získání si důvěry finančního světa. Prvním praktickým krokem ale bude vytvoření futures trhu s touto sazbou na Chicago Mercantile Exchange (CME), který by měl začít fungovat 7. května (v závislosti na nutných regulatorních povoleních).

Trh s futures je důležitý především z pohledu zvyšování likvidity nové sazby. Ta je zásadním předpokladem pro úspěch SOFR. V roce 2021 by již likvidita měla být dostatečně vysoká na to, aby umožnila vznik termínové sazby SOFR, plného substitutu současné LIBOR. To by znamenalo zánik s kontroverzemi spojené sazby.

Autorem textu pro Hospodářské noviny ze 13. dubna 2018 je ekonom David Kocourek z Komerční banky.

Zdroj: Hospodářské noviny