SLEDOVALI JSME: Válka na Ukrajině minutu po minutě

Rusko v noci na čtvrtek 24. února zahájilo ofenzivu proti Ukrajině, ruské jednotky napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i okupovaného Krymu. Kyjev uzavřel vzdušný prostor a vyhlásil v zemi válečný stav. Investoři jsou ve velké nejistotě, rubl prudce oslabil, energetické komodity naopak zamířily nahoru, na Moskvu tvrdě dopadají sankce Západu.

 

Čtvrtek 24. února 2022

22.45Americké akcie ve čtvrtek posílily, ačkoli seanci zahájily výrazným poklesem. Index Dow nakonec stoupl o 0,28 % na 33 223,83 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,50 % na 4 288,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vykázal nárůst o 3,34 % na 13 473,59 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,26 % na 30,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi půl bazického bodu na 1,972 %. Na devizových trzích americký dolar vystoupal na nejvyšší úroveň za téměř dva roky, část zisků americká měna smazala po ohlášení protiruských sankcí.

21.35 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy podle závěrů čtvrtečního summitu míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod. Zasáhnou také další ruské představitele. Vyzvali rovněž k přípravě dalšího balíku sankcí, který se bude týkat i Běloruska, z jehož území Rusko na Ukrajinu také útočí.

20.04 - Americký prezident Joe Biden oznámil ekonomické sankce, které byly vypracované ve snaze maximalizovat jejch dlouhodobý dopad na Rusko a týkají se mimo jiné dalších ruských bank včetně VTB. USA se spojenci omezí schopnost Ruska být součástí globální ekonomiky, řekl Biden. Nové americké sankce nezahrnují snahu vyřadit Rusko z platebního systému SWIFT. Biden řekl, že ohlášená opatření jsou oproti tomu silnější.

19.56Kanada ruší stávající licence pro vývoz zboží do Ruska a zastavuje vydávání nových, oznámil kanadský premiér Justin Trudeau v projevu o novém balíku sankcí souvisejícím s vývojem kolem Ukrajiny. Sankce se nově dotknou několika desítek ruských osob a společností včetně významných bank nebo členů ruské vlády, uvedl premiér.

19.12 - Ruský prezident Vladimir Putin během středečního setkání s velkými ruskými podnikateli prohlásil, že vstup ruských vojsk na Ukrajinu byl vynuceným opatřením. Rusku podle hlavy státu hrozila vážná bezpečnostní rizika, a proto "nezbyly žádné šance pro jiný postup", uvedl na svém webu list Vedomosti s odvoláním na záběry, které ze schůzky odvysílala televize Rossija 24.

18.30 - Británie v odpovědi na ruský útok oznámila dosud největší sankční balík. Zasáhne více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V plánu je příprava zákonů, které omezí finanční a exportní styky s Ruskem, oznámil britský premiér Boris Johnson v parlamentu.

18.15 - Evropské akcie čtvrteční seanci zakončily s výraznými ztrátami. Celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal 3,28 % na 438,99 bodu, německý DAX ztratil 3,96 % na 14 052,10 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 3,88 % na 7 207,01 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 3,83 % na 6 521,05 bodu.

17.30 - Americké akcie smazaly velkou část úvodních ztrát, index Nasdaq Composite už dokonce vystoupil do zelených čísel: Dow -1,81 %, S&P 500 -1,04 %, Nasdaq Composite +0,02 %.

17.00 - Index PX pražské burzy se ve čtvrtek propadl o 4,77 % na 1 338,34 bodu. Pohybuje se tak nejníže od začátku listopadu loňského roku. Index zaznamenal nejvýraznější pokles od března 2020. V plusu skončil na parketu v Rybné jen Avast.

16.50 - "Rusko, stejně jako jeho předchůdce SSSR, vždy usilovalo o rozšíření svého území anebo alespoň svého vlivu na země východní i střední Evropy. Bezprecedentní rozpoutání války poprvé od konce druhé světové války na evropském území však představuje tak hrubé porušení všech norem mezinárodního práva, že by bylo na místě postavit Putina před Mezinárodní trestní tribunál, vydat na něj evropský zatýkací rozkaz a pozastavit členství Ruské federace ve všech mezinárodních institucích včetně OSN," uvedl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

16.28 - Zatímco ještě před týdnem trh připouštěl zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky na jejím březnovém zasedání o 50 bazických bodů do pásma 0,50-0,75 % (s pravděpodobností 35,6 %), nyní už předpokládá zvýšení sazby jen o 25 bazických bodů do pásma 0,25-0,50 % (s pravděpodobností 88,6 %).

Pravděpodobnost nastavení základní úrokové sazby po březnovém zasedání FOMC, zdroj: CME Group
Pravděpodobnost nastavení základní úrokové sazby v USA po březnovém zasedání FOMC, zdroj: CME Group

15.45 - Obchodování na Wall Street začalo zhruba dvě procenta v minusu. Index Dow -2,29 %, S&P 500 -1,97 %, Nasdaq Composite -1,96 %.

15.38 - Podle Hospodářské komory česká ekonomika zřejmě i v případném nejširším pojetí sankcí proti Rusku nebude paralyzována. Pro mnohé podniky z různých odvětví by ale sankce mohly mít až existenční důsledky. Štěpán Hájek z XTB předpověděl, že cena benzinu v Česku může do několika týdnů překonat 40 Kč za litr.

15.29 - Dopady konfliktu na obchod a investice budou záviset na konečné podobě nových sankcí, které se na Rusko chystá uvalit Evropská unie. Roční hodnota exportu zboží z Evropské unie do Ruska se v současnosti pohybuje kolem 80 miliard eur, což odpovídá zhruba 0,6 % unijního hrubého domácího produktu. Tento export tvoří zejména stroje, automobily, chemikálie a průmyslové zboží. "Tvrdé sankce vůči Rusku budou mít určitý dopad na ekonomiku EU, na což musíme být připraveni," řekl agentuře Reuters místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

15.17 - Konflikt by mohl narušit mimo jiné vývoz obílí z Ukrajiny, který v loňském roce přesáhl 33 milionů tun. Bank of America Securities odhaduje, že eskalace konfliktu by mohla zvýšit letošní inflaci v eurozóně o jeden procentní bod na 4 %.

15.00 - "Dnes bychom na akciovém trhu hledali ziskové tituly jen velmi těžko. Akciové indexy jsou pod silným prodejním tlakem a investoři přesouvají peníze do bezpečnějších aktiv, jako jsou dluhopisy nebo zlato," uvedl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Cena zlata, které obchodníci považují za bezpečný přístav v dobách nejistoty, se vyšplhala nejvýše za téměř rok a půl.

14.31 - Ursula von der Leyenová během společné tiskové konference s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem řekla, že úlohou nových sankcí bude "zásadně omezit přístup Ruska na kapitálové trhy a stlačit hospodářský růst Ruska". Dále mají sankce omezit přístup Ruska ke klíčovým technologiím, "které jsou potřeba dnes pro vytváření budoucnosti". Von der Leyenová také řekla, že dojde k oslabení pozice Ruska v klíčových technologických oblastech, které elitám pomáhají při generování většiny finančních prostředků.

14.05 - Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor médiím, která spadají pod jeho kontrolu, nařídil, aby o situaci na Ukrajině informovala pouze na základě informací z oficiálních ruských zdrojů. Případné zveřejňování "nepravdivých informací" podle něj povede k "okamžitým restrikcím" na straně příslušných médií.

13.40 - Představitel ruské opozice Alexej Navalnyj během soudního slyšení k obviněním, která mohou jeho trest odnětí svobody prodloužit o dalších více než deset let, prohlásil, že útok Ruska na Ukrajinu má odvést pozornost od okrádání ruského lidu a vnitrostátních problémů Ruské federace, špatného stavu tamní ekonomiky. "Jsem proti této válce," řekl.

13.22 - Britský premiér Boris Johnson označil útok Ruska na Ukrajinu za útok na svobodu a mír nejen na východě Evropy, ale v celém světě. Také on slíbil uvalení tvrdých sankcí na Rusko a vyzval ke kolektivnímu snížení závislosti na ruském zemním plynu a ropě, která dosud sloužila Moskvě jako silná zbraň směrem k Západu. Rusko se na dovozu plynu do členských zemí Evropské unie podílí více než dvěma pětinami a na dovozu ropy více než čtvrtinou.

Místa útoků ruské armády, zdroj: Daily Mail
Cíle útoků ruské armády na Ukrajině, zdroj: Daily Mail

13.15 - Vývoj evropských akciových indexů, futures na americké indexy, vybraných komodit a dalších aktiv: STOXX Europe 600 -3,69 %, FTSE 100 -2,81 %, DAX -4,78 %, CAC 40 -4,51 %, PX -4,76 %, Dow -2,22 %, S&P 500 -2,16 %, Nasdaq 100 -2,71 %, zlato +2,81 %, ropa Brent +8,20 %, zemní plyn +3,46 %, bitcoin -9,19 %, výnos 10letých vládních dluhopisů USA -11 bazických bodů na 1,866 %.

13.06 - Ukrajina dopoledne požádala Turecko o uzavření úžin Bospor a Dardanely pro ruské lodě. Začátkem února ruské námořnictvo přesunulo těmito úžinami do Černého moře šest lodí a jednu ponorku. V Černém moři rovněž trvale operuje flotila vojenského námořnictva ze základny v Sevastopolu na anektovaném Krymu.

12.20 - Eskalace konfliktu na Ukrajině způsobí podle analytiků v krátkodobém horizontu především zdražení řady komodit, především ropy, zemního plynu, ale například také pšenice. To následně způsobí zdražení potravin a energií, tedy další růst inflace. Celkově se tak ekonomika dočasně ocitne ve stagflačním vývoji, kdy roste inflace, ale hospodářství stagnuje. Ekonomové rovněž upozorňují, že dlouhodobější dopad zatím nelze přesně určit především s ohledem na to, že není známá podoba nových sankcí proti Rusku. O těch rozhodnou představitelé EU ve čtvrtek večer.

11.30 - David Navrátil (Česká spořitelna): Česko bez ruského plynu přežije. Zastavení dodávek ruského plynu bez kompenzace z jiných zemí by snížilo český HDP o cca 6 %.

11.06 - Miloš Zeman, řekl, že má rád ruskou kulturu a váží si oběti Rusů v druhé světové válce, se současnými kroky Ruska ale podle svých slov nemůže souhlasit. "Rusko se dopouští zločinu proti míru. Rozhodnutí Ruské federace je iracionální... Je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než jaké byly plánované. Mám tím na mysli především sankci v oblasti SWIFT, mezinárodní finanční sítě, která by Ruskou federaci vyřadila z platebního styku. Šílence je třeba izolovat a nebránit se jen slovy, ale konkrétními opatřeními... Musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si agresi ve vlastním zájmu nenechají líbit," řekl.

11.03 - Politický geograf Michael Romancov na ČT24: Ruská politická elita je obsedantně posedlá historickými vizemi nemajícími oporu v realitě. V nejvyšších patrech ruského politického establishmentu se často cituje výrok, který je připisován velkokancléři Kateřiny Veliké: "Bez našeho souhlasu nevystřelilo v Evropě jediné dělo." To je sice v realitě nonsens, ale Putin, Lavrov a další se tím velmi často ohánějí a mají představu, že všechny problémy mají primárně vojenskou podstatu.

10.58 - Na trzích sílí obavy, že vojenský konflikt přispěje k dalšímu růstu inflace a zhatí relativně příznivý vývoj ekonomiky, která se teprve vzpamatovává z koronavirové krize. Nejmenší ztráty registruje na evropských akciových trzích sektor ropy a plynu, který vykazuje pokles přibližně o 1,2 %. Cena ropy Brent se po oznámení útoku na Ukrajinu vyšplhala nad 100 USD za barel, kde byla naposledy v roce 2014.

10.45 - Panevropský index STOXX Europe 600 je nejníže od loňského jara. Zároveň je v pásmu korekce, což znamená, že z lednového maxima už klesl o více než deset procent. Oslabují například akcie bank, které se výrazně angažují v Rusku. Je to například rakouská Raiffeisen Bank International, italská UniCredit nebo francouzská Société Générale. Ztráty se pohybují zhruba od pěti do sedmi procent. Širší index bankovních titulů odepisuje přes čtyři procenta, oslabují také akcie firem v odvětví cestovního ruchu nebo vyspělých technologií.

10.26 - List The Wall Street Journal uvedl, že ruská centrální banka zakázala tzv. short selling na ruské akcie, tedy sázky na pokles cen akcií. Obchodování na moskevské burze bylo obnoveno v 10.00 místního času (8.00 SEČ). V 10.00 SEČ dolarový index ruských akcií RTS padal o 50 % na zhruba 615 bodů.

Index ruských akcií RTS v horizontu 5 let a 12 měsíců, zdroj: Bloomberg
Index ruských akcií RTS v horizontu 5 let a 12 měsíců, zdroj: Bloomberg

10.10 - Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell během tiskové konference Ursuly von der Leyenové řekl, že útok Ruska na Ukrajinu "je pro Evropu jednou z nejtemnějších hodin od druhé světové války". Trestem podle něj bude "dosud nejtvrdší sankční balík EU".

9.52 - Ruský prezident Vladimir Putin při oznámení "zvláštní vojenské akce" hovořil o potřebě "ochrany lidí před genocidou kyjevského režimu". Řekl také, že "kdokoli, kdo se Rusko pokusí zastavit a vystaví ho hrozbám, pocítí okamžitou reakci s bezprecedentními následky". Cílem je podle něj nyní "demilitarizace a denacifikace Ukrajiny".

9.27 - Přes tři procenta odepisoval v úvodu obchodování panevropský index STOXX Europe 600. Další indexy: britský FTSE 100 -2,58 %, německý DAX -3,87 %, francouzský CAC 40 -3,11 %. Do červených čísel spadly i kryptoměny - bitcoin kolem 9.20 SEČ ztrácel přes sedm procent na 35 500 USD a ether klesal o více než jedenáct procent pod 2 400 USD.

9.00 - Ceny některých komodit na světových trzích výrazně rostou. Zlato zdražuje o procento a tři čtvrtě na 1 940 USD za trojskou unci. Ropa Brent přidává procento na 97,50 USD za barel a cena zemního plynu roste o více než šest a půl procenta na 4,923 USD za MMBtu. Tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu dále do Evropy pokračuje bez omezení, uvedla s odkazem na sdělení ruské plynárenské společnosti Gazprom agentura Interfax.

Vývoj ceny zemního plynu (16.-24. února 2022), zdroj: CME Group
Vývoj ceny zemního plynu (16.-24. února 2022), zdroj: CME Group

8.52 - Jeden z lídrů proruských separatistů na východě Ukrajiny řekl, že jejich cílem je dostat pod kontrolu celou Luhanskou a Doněckou oblast, píše Reuters.

8.45 - Akcie v asijsko-pacifickém regionu ve čtvrteční seanci odepsaly dvě až tři procenta. Japonský Nikkei 225 uzavřel se ztrátou 1,8 %, australský S&P/ASX 200 klesl o bezmála tři procenta a hongkongský Hang Seng kolem 8.45 SEČ oslaboval o více než 3,5 %. Propadu čelí i futures na americké akcie - Dow -2,6 % (cca 850 bodů), S&P 500 -2,6 % (cca 100 bodů), Nasdaq Composite -3,2 % (cca 430 bodů).

8.32 - Předsedkyně Evropské komise na tiskové konferenci označila kroky Ruska za barbarské a řekla, že odpovědným za současný vývoj je ruský prezident Putin. Evropská unie podle ní oznámí další sankce, chce zastavit přístup ruských bank na evropské trhy. "Sankce budou nastavené tak, aby Rusku znesnadnily financovat válku. Vyzývám Rusko, aby okamžitě stáhlo svá vojska z Ukrajiny. Nedovolíme Rusku, aby nahradilo vládu zákona vládou síly a násilí," prohlásila.

7.51 - Moskevská burza přerušila obchodování na všech trzích. Rubl se poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil ozbrojenou invazi na Ukrajinu, propadl nejníže od roku 2016. Kolem 5.00 SEČ ztrácel vůči dolaru 3,6 % na 84,075 USD. K euru se ruská měna propadala o 3,9 % na rekordní minimum 95,2425 EUR. Před sedmou hodinou ranní rubl oslabil k dolar až na rekordní úroveň 90 USD.

USD/RUB, zdroj: Yahoo! Finance
Kurz USD/RUB, zdroj: Yahoo! Finance
Zdroj:
ČTK, CNN, CNBC, Reuters
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Investiční web
30. 6. 2022 21:00
V PÁTEK ve 13 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat