KONTEXT: Bílý dům rok poté aneb Dr. Donald a Mr. Trump
|

KONTEXT: Bílý dům rok poté aneb Dr. Donald a Mr. Trump

Akcie na rekordu, nezaměstnanost proklatě nízko a federální vláda v rozpočtovém provizoriu. Donald Trump oslavil rok prezidentství symptomaticky. A bude hůře, naznačuje narůstající rozkol na politické scéně i ve společnosti. K opaku by přitom stačilo málo, totiž aby samozvaný "vyrovnaný génius" zkrotil své ego a soustředil se na ty body programu, za které ho chválila i konkurence. Něco podobného ovšem nelze čekat.

Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Petr Zahradník Analytici ČS Politika

Trumponomika si (zatím) v hodnocení Yahoo! Finance zasluhuje lepší dvojku. Srovnání se šesticí předchozích prezidentů, ze kterého index Yahoo! vychází, přitom pro stávajícího rtuťovitého nájemníka Bílého domu vyznívá nadprůměrně ve všech šesti sledovaných ukazatelích. HDP na hlavu a zaměstnanost ve výrobním sektoru si dokonce bezmála vysloužily absolutorium, za což se také prezident v jednom ze svých sebeoslavných tweetů neopomněl pochválit. Stejně tak jako za rekordní ceny akcií.

Kritici stávajícího prezidenta v reakci na jeho výroční tweetovou smršť přispěchali s uštěpačnou notickou, že S&P 500 od jeho inaugurace skutečně posílil o 23,6 %, za Obamy to ale bylo ještě o 11,7 procentního bodu více. Mnozí přitom opomněli doplnit, že Donald Trump pokropil všeobjímající americký akciový index živou vodou již ve chvíli svého zvolení; pokud tedy srovnáme jeho výkonnost rok od voleb, dojdeme k výsledku 30,8 % ku 14,4 % ve prospěch současného prezidenta.

Robustní posílení akcií po vítězství Trumpa přišlo jako reakce na jeho slib masivních daňových škrtů, který také na sklonku loňského roku splnil. Otázkou je, nakolik prospěšný bude tento odpustek pro ekonomiku jako takovou a pro "běžného (bílého) Američana", o jehož přízeň se prezident opírá. Růst mezd neprivilegovaných je totiž již několik desetiletí dýchavičný, přičemž uplynulých 365 dnů nepřineslo žádnou dramatickou změnu, historicky nízké míře nezaměstnanosti navzdory.

Jistě, k obratu ještě může dojít. Pravděpodobnější se ale zdá být alternativní scénář, který vychází z oblíbeného srovnání prezidenta s kapitánem tankeru – oba mají autoritu, ta jim ale neumožňuje provést s entitou, jíž velí, náhlé čelem vzad. Obrovské momentum a komplexita gigantických lodí i ekonomik tak mimo jiné znamenají, že jsou velící důstojníci často vynášeni do nebes nebo kritizováni ne úplně právem (což platí i v případě zmíněné výkonnosti akcií).

Podobná těžkopádnost politických procesů přitom již z principu musí člověka, jako je Donald Trump, vytáčet, což jen potvrzují jeho časté výlevy. Bohužel pro sebe, Ameriku a celý svět věnuje prezident až příliš mnoho času a energie vybíjení si svých frustrací a destrukci, která se projeví v delším horizontu, a příliš málo mu jej tedy zbývá na slibované propláchnutí politického Augiášova chléva, jenž vedle mnoha záchovných mechanismů skrývá také rigidity a falše, bez kterých bychom se obešli.

S každým dalším veletočem s pečetí Bílého domu tak narůstá pravděpodobnost, že za Donaldem Trumpem zůstane doma i na globální scéně jen množství nově vykopaných příkopů. Pomyslných mostů v podobě globálních norem a regulí, které spojují svět a prospívají bezpochyby i nám, respektive Evropě, naopak zřejmě ubude. Evropané se s touto novou realitou buď dokáží srovnat, dospějí a zasednou k jednacímu stolu, kde se dohadují pravidla zítřejší hry, nebo se ocitnou na menu (staro)nových velmocí.

Příležitosti a výzvy této historické křižovatky jsme po volbách ve Spojených státech probírali v rámci projektu Alter Eko s ekonomem z České spořitelny Petrem Zahradníkem. V kontextu prvního výročí Trumpova prezidentství (a zároveň podobně relevantního blížícího se druhého kola prezidentských voleb v České republice) nabízím výběr toho nejzajímavějšího, co v naší diskuzi zaznělo.

O vzestupu a pádu (západních) mocností

V současnosti bezpochyby pozorujeme – a je to patrné jak ve Spojených státech, tak v Evropě a České republice –, že ekonomická otevřenost, globalizace a konkurenceschopnost dělí společnost na dvě části. Mezi těmito částmi začíná vznikat animozita a nevraživost, což se promítá do ekonomických, finančních a podnikatelských zájmů a pohledů. Z hlediska schopnosti Evropy hájit v tomto kontextu své zájmy a předejít svému pádu si troufám tvrdit, že je nutné naslouchat oběma stranám, a to i proto, že toto rozdvojení nastalo velice rychle.

Dříve jsme žili v domnění, že žijeme v homogenní společnosti, ale není tomu tak. Ukazuje se, že heterogenita a názorová neslučitelnost se nějakou dobu skrývaly, ale najednou vyplavaly na povrch. Je proto zapotřebí pečlivě shromáždit a zamyslet se nad argumenty obou stran. Co se možného pádu týče, domnívám se, že by v případě Evropy nedošlo k ústupu rychlému, ale o to možná k tvrdšímu, byť v delším časovém horizontu. Evropa není tak rychlá jako Amerika, ale z hlediska tvrdosti dopadu v delší časové perspektivě bych nepochyboval o vážných následcích.

O tom, že (a proč) Evropa potřebuje revoluci

Evropa je v současnosti jedna improvizovaná spontánnost, kde se porušují šedesát let vytvářené struktury, aniž by byly na obzoru nástupnické. Přesto, nebo možná právě proto by revoluce měla být spíše racionálně zvažovaná, ne pod taktovkou nacionalistických názorů. Pud sebezáchovy by měl zvítězit. Pouhý pohled na mapu říká, že kdyby se Evropa fragmentovala a opět se rozdělila na 28 v podstatě nicotných celků, byla by daleko zranitelnější než v současnosti. Je tedy v zájmu společné Evropy, aby reforma proběhla a aby jejím výsledkem byla funkční celistvost.

Co to znamená? V podmínkách 28 států nelze udržet stav, kdy rozhodují dvě tělesa, tedy Evropská rada a Evropský parlament, který si myslí, že díky Lisabonské smlouvě narostl jeho význam (to je iluze). Do toho je zde Evropská komise, která by měla spíše plnit to, co rozhodující orgány říkají, a nevytvářet vlastní rozhodovací centrálu. Právě proto je reforma tak důležitá. A že by pokus o změnu skončil totální fragmentací a vítězstvím odstředivých sil? Snad ne, snad je Evropa stále natolik inteligentní, aby tomuto klamu nepodlehla.

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad…
včera v 14:18

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad v desetinách procenta HDP

Případné zavedení dvacetiprocentních amerických cel na dovoz automobilů z EU by mělo na českou ekonomiku dopad v řádu...
Česká ekonomika Auta Mezinárodní obchod
Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %
včera v 14:15

Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna firmám 10 673 zakázek za 141 miliard korun. Hodnota vzrostla...
Česká republika Česká ekonomika
Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny
včera v 12:16

Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny

Daňové příjmy krajů vzrostly v letech 2014 až 2017 téměř o dvě pětiny. Zatímco v roce 2014 dostaly kraje celkem 49,3...
Česká republika Česká ekonomika
Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni
včera v 12:05

Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni

Firmy letos v prvním čtvrtletí vyplatily na mzdách o desetinu více peněz než před rokem. Jde o druhé nejrychlejší...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů…
včera v 10:47

ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů korun

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk o 318 milionů na 18,215 miliardy...
Banky Česká republika Erste Group Bank
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
včera v 10:17

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby

Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
23. 6. 2018 16:23

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy

Hlavní světoví producenti ropy v sobotu schválili zvýšení těžby o milion barelů denně, které bylo předjednáno v pátek...
Komodity Ropa Ropa Brent
Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná
23. 6. 2018 05:54

Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná

Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, nebo není, soudí italský ministr vnitra Matteo Salvini. Klíčové...
Evropská unie Eurozóna Politika
Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16
23. 6. 2018 04:57

Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16

Americká zbrojovka Lockheed Martin získala zakázku na výrobu 16 bojových letounů F-16 pro Bahrajn. Podle pátečního...
Blízký a Střední východ Americké akcie Zbraně
Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody
23. 6. 2018 03:27

Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody

Na sobotu připadá podle výpočtů společnosti Deloitte den daňové svobody. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce...
Česká ekonomika Česká republika Daně
V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové
23. 6. 2018 01:20

V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes....
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
23. 6. 2018 00:30

ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun za akcii před zdaněním. V...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes
22. 6. 2018 22:44

V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Pačes...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
22. 6. 2018 22:00

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
22. 6. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily

Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když investory potěšilo rozhodnutí ropného kartelu OPEC, že...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit
22. 6. 2018 17:35

Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit

Rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšit těžbu ropy by mohla během letních měsíců zlevnit v ČR pohonné...
Ropa Komodity Pohonné hmoty
Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA
22. 6. 2018 17:19

Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru opět pohrozil Evropské unii zavedením cla na dovoz automobilů z...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Mezinárodní obchod
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
22. 6. 2018 17:03

Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově

Rusko a Jižní Korea pozorují postupné zlepšování situace na Korejském poloostrově, řekl po páteční schůzce se svým...
Rusko Jižní Korea Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
22. 6. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %

Pražská burza zakončila týden se ztrátou 0,03 % na 1 064,12 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Erste...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů
22. 6. 2018 16:31

Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů

Řecká letecká společnost Aegean Airlines podepsala s evropským výrobcem letecké techniky Airbus dohodu o koupi až 42...
Řecko Doprava