KONTEXT: Co (ne)čeká trhy v létě a jak se na to připravit
|

KONTEXT: Co (ne)čeká trhy v létě a jak se na to připravit

Investory čeká namísto prázdninové pohody pěkná divočina, nebo minimálně sílící spekulace o tom, že se něco podobného blíží. Zatímco část trhu předpovídá zásadní korekci, která by v případě amerických akcií podle extremistů mohla znamenat dvouciferný procentuální pád, část investorů sází na renesanci býčího trendu. Kterých pět faktorů má smysl brát ve stávajícím chaosu v potaz?

Geopolitická rizika Zadlužení Světová ekonomika Světové akcie Americké akcie Investiční tipy

Výnosy amerických a německých dluhopisů se liší nejvíce od roku 1989. Investoři takto ocenili dvouleté bondy v reakci na údaje o růstu ekonomik obou zemí. Americká příjemně překvapila, což přiživilo sázky na další zvýšení úrokových sazeb Fedu (do tržních cen je dnes započítána 95% pravděpodobnost zvýšení sazeb v červnu a 72% v září). Německo, které je bráno jako proxy Evropy, naopak v prvním čtvrtletí posílilo jen o 0,3 %, což znamená zpomalení, a navíc výraznější, než se čekalo.

Fed podle všeho letos zvýší sazby 2-3krát a se svou rozvahou bude pokračovat v odtučňovací kúře. Na trhu tedy bude méně likvidity, což společně se silnějším dolarem znamená utažení fiskálních opasků a problém pro ty, kteří si nezodpovědně půjčovali v době nedávného měnového abnormálu. Právě před tím v dubnu varoval Mezinárodní měnový fond, z jehož dat vyplývá, že svět léčil dluhovou krizi dluhem, který napříště může způsobit problémy jak v rozvíjejících se, tak v rozvinutých zemích.

Čína a (rozvíjející se) Evropa má již nyní mnoho klasifikovaných úvěrů, další zhoršení tak může znamenat problém z pohledu finanční stability. Potíže s vyššími úroky z dluhu ale může hlásit i korporátní Amerika, která se v posledních letech zařadila mezi nejvýznamnější dlužníky. Stručně řečeno, utažení monetárních opratí by mělo oddělit zrno od plev, což jen podpoří katarzi na burzách. Tam vysoké valuace v poslední době vedly ke korekcím, a to i v případě firem, které za první čtvrtletí nahlásily solidní výsledky.

Přehnaná očekávání na americkém trhu ilustruje přechodný propad více než poloviny firem, které svými výsledky za 1Q2018 překonaly odhady trhu. Evidentně ne dostatečně. Výrobce čipů NVIDIA například den po zveřejnění výsledků ztrácel, když jeho zisk na akcii překonal odhady analytiků "jen" asi o půl dolaru (podle Jima Cramera byl ke spokojenosti potřeba celý dolar). NVIDIA se ale záhy dostala na(d) původní pozice, což podle části trhu jen potvrzuje zdravý fundament a potenciál dalšího růstu.

Malým americkým firmám se daří, což potvrdil index Russell 2000, který se v polovině května jako první z amerických benchmarků vyšplhal na nové historické maximum. Středně velké tituly se pak chovají "spořádaně" a výsledky za první kvartál obecně byly solidní, vypočítává za všechny býky důvody k optimismu portfoliomanažer z UBS Jim Lacamp s tím, že americká ekonomika má i díky fiskálnímu stimulu našlápnuto k expanzi i ve druhém pololetí. Proto radí v rámci letního přeskládání pozic oživit portfolio tituly z finančního nebo spotřebitelského sektoru.

Výběr akcií a trh obecně ale ohrožuje hejno šedých labutí. Donald Trump například udělal v otázce cel tolikrát čelem vzad, takže je těžké se rozhodnout, jaké tituly nyní vybírat, varuje výkonný ředitel Ecognosis Advisory Andrew Freris. Mezi další významné (geo)politické strašáky patří nová populistická italská vláda, která by mohla začít tlačit na odpouštění státního dluhu. Dluh jako takový přitom část trhu považuje za tikající bombu.

Detailně se budeme situaci a očekávanému vývoji na trzích věnovat na Investičním večeru, který se koná na pražské burze 21. května od 17.30. Investiční web je mediálním partnerem akce.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Letní rebalanc aneb Co se na trzích (ne)čeká a jak se na to mohou investoři připravit (Investiční večer)
Cyklus jarních Investičních večerů v pondělí 21. května vyvrcholil debatou o tom, co bude dění na trzích ovlivňovat v letních měsících. Autor a moderátor projektu Roman Chlupatý k diskuzi opět pozval přední domácí experty ze světa financí.