KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?
|

KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?

Fed čeká doba po Janet Yellenové, typický trumpovský otřes ale nečekejte. Některým škarohlídům a do jisté míry vlastní rtuťovitosti navzdory totiž nakonec americký prezident do čela vrchního monetárního úřadu USA navrhuje příslib kontinuity. Jerome Powell hlasoval pro všechny kroky Fedu od roku 2012. I tak je ale s výměnou stávající guvernérky spojeno několik výzev a příležitostí.

Fed Centrální banky Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Úrokové sazby Miroslav Plojhar Americký dolar

Donald Trump, věren své tradici, proměnil výběr příštího šéfa nejmocnější měnové instituce na světě v reality show. Podobně jako v případě The Apprentice, s pomocí které utužoval svůj statut celebrity, prezident veřejně diskutoval silné stránky a slabiny jednotlivých kandidátů, nasával mínění republikánských senátorů improvizovanými plebiscity a v neposlední řadě žádal o radu moderátora televizní stanice Fox Louise Dobbse s dovětkem, že chce znát názor lidí, které respektuje.

S Dobbsem a dalšími se přitom Trump shodl na tom, že si stávající guvernérka Janet Yellenová zaslouží uznání. Podobně jako tolikrát v minulosti tím (ne)chtěně předvedl další ze svých pověstných názorových veletočů. Během předvolební kampaně totiž hlásal, že by se Yellenová měla stydět za zbytečně uvolněnou měnovou politiku s nepochybným cílem pomáhat Baracku Obamovi. Od příchodu do Bílého domu svůj ledový postoj měnil, ale i tak ji vymění, letité tradici navzdory.

Každý z guvernérů v novodobé historii se totiž dočkal druhého čtyřletého funkčního období. A to i v případě, že ho měl ve funkci stvrdit prezident z druhé strany politické barikády, než jaký ho prvně jmenoval. Yellenová, která je podepsána pod výrazným poklesem míry nezaměstnanosti a nízkou inflací, tak na kapitánském můstku nejmocnější centrální banky světa stráví nejkratší dobu z guvernérů sloužících od roku 1979. Trump to nedávno jako kdyby mimoděk vysvětlil slovy "každý chceme zanechat stopu".

Výběr Trumpovy Fed-stopy, kterému samozřejmě předcházela fanfára na sociálních sítích, měl dle jednoho z výkřiků na Instagramu "všechny ohromit". Mnozí se i proto začali obávat nástupu měnového extremismu, jenž by byl v době normalizace politiky centrální banky problematický, ne-li smrtelný. Podobně by pak, přinejmenším na přechodnou dobu, nejspíše zafungovala i výraznější změna směru, s níž mohl přijít viceprezidentem Mikem Pencem preferovaný John Taylor, kritik stávající politiky Fedu.

Výběr Jeroma Powella tedy nakonec "ohromil" tím, že je celkem rozumný. Powell podpořil všechna rozhodnutí Fedu od roku 2012, i když se v interních debatách k některým krokům stavěl rezervovaně. Tím potvrdil pověst střídmého a rezervovaného muže, ani holubice, ani jestřába (tedy přesně takového, jakého Fed vzhledem k zadání deaktivovat třaskavou rozbušku v podobě extrémně nabobtnalé rozvahy, která po záchranářských pracích z předchozích let Fedu zůstala, potřebuje).

Co se od nového šéfa americké centrální banky (vycházejme z toho, že bude potvrzen i zákonodárci) čeká? Průzkum Evercore ISI mezi 144 respektovanými investory odhalil, že trh předpokládá o něco málo rychlejší utahování měnových opratí, než k jakému by došlo s Yellenovou. Co se finanční regulace týče, Powell se na jednu stranu shodne s Trumpem na tom, že je potřeba ji zlepšit, na stranu druhou nicméně návrh Bílého domu označil za směs dobrých nápadů s návrhy, proti kterým se určitě postaví.

Navzdory oprávněnému očekávání, že je nový guvernér příslibem kontinuity, existuje prostor pro překvapení. Jak to vnímají domácí experti?

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Donald Trump jmenoval do čela Fedu Jeroma Powella. Oproti Johnu Taylorovi platí, že s Powellem v blízké budoucnosti v politice Fedu příliš nepoznáme, že u kormidla již není Janet Yellenová. Powell totiž ve Fedu nehlasoval proti názoru většiny, ačkoli nebyl nadšený z třetího kola kvantitativního uvolňování.

Jako šéf Fedu před sebou bude mít velkou výzvu, konkrétně zadání přebrat organizaci plnou Ph.D. ekonomů (Powell sám je vzděláním právník) a zadat jasný směr, až přijde změna makroekonomického prostředí. Jinými slovy, je před ním změna ze současného goldilock stavu na rychlejší inflaci (a) nebo konec již osm let trvající konjunktury. Osobně tipuji, že dřívější výzvou bude nárůst inflace než recese, a že tedy Powell bude muset se sazbami hýbat více než Yellenová.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

V záplavě ekonomických dat se poněkud ztratila zpráva ze zasedání FOMC. Očekával se totiž bombastičtější signál z Washingtonu načasovaný na čtvrteční podvečerní hodiny středoevropského času, konkrétně oznámení nominace na příštího guvernéra Fedu. Zasedání měnového výboru Fedu nepřineslo překvapení, základní sazba zůstala v pásmu 1,00–1,25 %, čímž centrální bankéři prodlužují citelnou pauzu po třech rychlých zvýšeních sazeb na přelomu roku. Zda přitom dojde k dalšímu zpřísnění měnové politiky v USA v prosinci, nebo až na začátku roku 2018, není pro trh až tak významná informace jako jméno osoby, která bude od února roku 2018 v čele centrální banky.

Trump vybral za nástupce Yellenové Jeroma Powella, který se profiluje jako zastánce středního proudu měnové politiky s mírným holubičím nádechem. Ve srovnání s Yellenovou, která je považována za čistokrevnou holubici, by tedy po výměně stráží mělo dojít k rychlejšímu utahování měnové politiky s pozitivním výhledem pro dolar.

Trumpův návrh podle americké legislativy ještě musí potvrdit Senát (na rozdíl od Česka, kde prezident jmenuje členy bankovní rady ČNB přímo). Jak Powell, tak Yellenová však již byli ve svých pozicích Senátem nejméně dvakrát potvrzeni, v tomto ohledu by tedy nemělo jít o zádrhel. Trh tedy již s velkou pravděpodobností se jmenováním Powella počítá, takže samotné schválení s kurzem dolaru příliš nezahýbá.

Jistý vliv by na hodnotu americké měny naopak mohlo mít to, co prezident Trump řekne na adresu budoucího směřování měnové politiky. Je docela dobře možné, že do rady guvernérů bude chtít jmenovat více jestřábů, jak je u republikánských prezidentů zvykem. Volatilita dolaru proto může opět lehce narůst podle toho, jak si trh bude "překládat" názory Bílého domu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Všechny měny světa včetně koruny aneb Nejen o kurzovém riziku pro vaše portfolio (Investiční večer)
Koruna letos patří mezi nejpilnější měnové šplhouny. Jak současnou situaci reflektovat v investičních strategiích a na jaké další měny by se investoři nyní měli soustředit. Nejen na to se zaměřil další z cyklu Investičních večerů.
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
před 24 minutami

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

Ministři financí zemí EU se v pátek po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět...
Evropská unie Rizika Evropské banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
před 37 minutami

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR
před hodinou

Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající...
Francie Česká republika Daně
Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě
před hodinou

Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě

Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se v pátek kvůli přítomnosti jednoho z ruských oligarchů zdržel účasti v...
Spojené státy americké (USA) Rusko Politika
J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC
před hodinou

J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC

Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. ČTK to řekl zdroj z J&T....
J&T Banky Čína
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
13:28

Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut

Německé úřady by kvůli podezření na manipulaci s emisemi mohly automobilovému koncernu Daimler nařídit, aby svolal...
Daimler Auta Německo
EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb
EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb
12:02

EY: VW byl ve čtvrtletí největší automobilkou podle odbytu i tržeb

Největším automobilovým koncernem světa z hlediska odbytu i tržeb byl v prvním čtvrtletí německý Volkswagen, jehož...
Auta Volkswagen Evropské akcie
Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na…
Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na…
11:44

Treichl (Erste Group Bank): Zajímáme se o možnosti expanze na západním Balkáně

Šéf finanční skupiny Erste Group Bank Andreas Treichl na valné hromadě řekl, že se společnost zajímá o možnosti...
Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor
Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
11:30

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům firmy dividendu. Vyplývá to z...
Unipetrol Akcie ČR Dividendy
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
11:20

OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů

Saúdská Arábie a Rusko jednají o zvýšení produkce ropy kartelu OPEC a některých dalších těžařských zemí asi o milion...
OPEC Ropa Komodity
Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér
11:06

Francie převezme 35 miliard eur dluhů státních drah, řekl premiér

Francouzský stát převezme 35 miliard eur z celkových zhruba 47 miliard eur dluhů státních drah SNCF. Podle jedné z...
Francie Zadlužení Doprava
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody
10:52

Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody

Írán očekává, že mu evropské země do konce května nabídnou soubor ekonomických opatření, která vyváží odstoupení...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech
Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech
10:30

Asijské akcie zakončily týden převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek klesly, když investoři vyhodnocovali čtvrteční krok amerického prezidenta Donalda Trumpa...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná…
ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná…
10:16

ECB: Ekonomická data z poslední doby přinesla převážně nepříjemná překvapení, výhled ale zůstává dobrý

Evropská centrální banka zůstává optimistická ohledně dalšího vývoje situace v eurozóně, byť informace z poslední...
ECB Centrální banky Eurozóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu stoupl na 102,2…
10:02

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu stoupl na 102,2 bodu ze 102,1 bodu

Podnikatelská důvěra v Německu v květnu mírně stoupla. Index podnikatelského klimatu Ifo se zvýšil na 102,2 bodu z...
Německo Index Ifo
Unipetrol ukončil zarážku rafinérie v Kralupech a v plném rozsahu…
09:46

Unipetrol ukončil zarážku rafinérie v Kralupech a v plném rozsahu obnovil provoz

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům firmy dividendu. Vyplývá to z...
Unipetrol Petrochemie Rafinérie
J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek
J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek
09:33

J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek

Skupina J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC. Číňané prostřednictvím...
J&T Banky Česká republika