KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?
|

KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?

Fed čeká doba po Janet Yellenové, typický trumpovský otřes ale nečekejte. Některým škarohlídům a do jisté míry vlastní rtuťovitosti navzdory totiž nakonec americký prezident do čela vrchního monetárního úřadu USA navrhuje příslib kontinuity. Jerome Powell hlasoval pro všechny kroky Fedu od roku 2012. I tak je ale s výměnou stávající guvernérky spojeno několik výzev a příležitostí.

Fed Centrální banky Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Úrokové sazby Miroslav Plojhar Americký dolar

Donald Trump, věren své tradici, proměnil výběr příštího šéfa nejmocnější měnové instituce na světě v reality show. Podobně jako v případě The Apprentice, s pomocí které utužoval svůj statut celebrity, prezident veřejně diskutoval silné stránky a slabiny jednotlivých kandidátů, nasával mínění republikánských senátorů improvizovanými plebiscity a v neposlední řadě žádal o radu moderátora televizní stanice Fox Louise Dobbse s dovětkem, že chce znát názor lidí, které respektuje.

S Dobbsem a dalšími se přitom Trump shodl na tom, že si stávající guvernérka Janet Yellenová zaslouží uznání. Podobně jako tolikrát v minulosti tím (ne)chtěně předvedl další ze svých pověstných názorových veletočů. Během předvolební kampaně totiž hlásal, že by se Yellenová měla stydět za zbytečně uvolněnou měnovou politiku s nepochybným cílem pomáhat Baracku Obamovi. Od příchodu do Bílého domu svůj ledový postoj měnil, ale i tak ji vymění, letité tradici navzdory.

Každý z guvernérů v novodobé historii se totiž dočkal druhého čtyřletého funkčního období. A to i v případě, že ho měl ve funkci stvrdit prezident z druhé strany politické barikády, než jaký ho prvně jmenoval. Yellenová, která je podepsána pod výrazným poklesem míry nezaměstnanosti a nízkou inflací, tak na kapitánském můstku nejmocnější centrální banky světa stráví nejkratší dobu z guvernérů sloužících od roku 1979. Trump to nedávno jako kdyby mimoděk vysvětlil slovy "každý chceme zanechat stopu".

Výběr Trumpovy Fed-stopy, kterému samozřejmě předcházela fanfára na sociálních sítích, měl dle jednoho z výkřiků na Instagramu "všechny ohromit". Mnozí se i proto začali obávat nástupu měnového extremismu, jenž by byl v době normalizace politiky centrální banky problematický, ne-li smrtelný. Podobně by pak, přinejmenším na přechodnou dobu, nejspíše zafungovala i výraznější změna směru, s níž mohl přijít viceprezidentem Mikem Pencem preferovaný John Taylor, kritik stávající politiky Fedu.

Výběr Jeroma Powella tedy nakonec "ohromil" tím, že je celkem rozumný. Powell podpořil všechna rozhodnutí Fedu od roku 2012, i když se v interních debatách k některým krokům stavěl rezervovaně. Tím potvrdil pověst střídmého a rezervovaného muže, ani holubice, ani jestřába (tedy přesně takového, jakého Fed vzhledem k zadání deaktivovat třaskavou rozbušku v podobě extrémně nabobtnalé rozvahy, která po záchranářských pracích z předchozích let Fedu zůstala, potřebuje).

Co se od nového šéfa americké centrální banky (vycházejme z toho, že bude potvrzen i zákonodárci) čeká? Průzkum Evercore ISI mezi 144 respektovanými investory odhalil, že trh předpokládá o něco málo rychlejší utahování měnových opratí, než k jakému by došlo s Yellenovou. Co se finanční regulace týče, Powell se na jednu stranu shodne s Trumpem na tom, že je potřeba ji zlepšit, na stranu druhou nicméně návrh Bílého domu označil za směs dobrých nápadů s návrhy, proti kterým se určitě postaví.

Navzdory oprávněnému očekávání, že je nový guvernér příslibem kontinuity, existuje prostor pro překvapení. Jak to vnímají domácí experti?

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Donald Trump jmenoval do čela Fedu Jeroma Powella. Oproti Johnu Taylorovi platí, že s Powellem v blízké budoucnosti v politice Fedu příliš nepoznáme, že u kormidla již není Janet Yellenová. Powell totiž ve Fedu nehlasoval proti názoru většiny, ačkoli nebyl nadšený z třetího kola kvantitativního uvolňování.

Jako šéf Fedu před sebou bude mít velkou výzvu, konkrétně zadání přebrat organizaci plnou Ph.D. ekonomů (Powell sám je vzděláním právník) a zadat jasný směr, až přijde změna makroekonomického prostředí. Jinými slovy, je před ním změna ze současného goldilock stavu na rychlejší inflaci (a) nebo konec již osm let trvající konjunktury. Osobně tipuji, že dřívější výzvou bude nárůst inflace než recese, a že tedy Powell bude muset se sazbami hýbat více než Yellenová.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

V záplavě ekonomických dat se poněkud ztratila zpráva ze zasedání FOMC. Očekával se totiž bombastičtější signál z Washingtonu načasovaný na čtvrteční podvečerní hodiny středoevropského času, konkrétně oznámení nominace na příštího guvernéra Fedu. Zasedání měnového výboru Fedu nepřineslo překvapení, základní sazba zůstala v pásmu 1,00–1,25 %, čímž centrální bankéři prodlužují citelnou pauzu po třech rychlých zvýšeních sazeb na přelomu roku. Zda přitom dojde k dalšímu zpřísnění měnové politiky v USA v prosinci, nebo až na začátku roku 2018, není pro trh až tak významná informace jako jméno osoby, která bude od února roku 2018 v čele centrální banky.

Trump vybral za nástupce Yellenové Jeroma Powella, který se profiluje jako zastánce středního proudu měnové politiky s mírným holubičím nádechem. Ve srovnání s Yellenovou, která je považována za čistokrevnou holubici, by tedy po výměně stráží mělo dojít k rychlejšímu utahování měnové politiky s pozitivním výhledem pro dolar.

Trumpův návrh podle americké legislativy ještě musí potvrdit Senát (na rozdíl od Česka, kde prezident jmenuje členy bankovní rady ČNB přímo). Jak Powell, tak Yellenová však již byli ve svých pozicích Senátem nejméně dvakrát potvrzeni, v tomto ohledu by tedy nemělo jít o zádrhel. Trh tedy již s velkou pravděpodobností se jmenováním Powella počítá, takže samotné schválení s kurzem dolaru příliš nezahýbá.

Jistý vliv by na hodnotu americké měny naopak mohlo mít to, co prezident Trump řekne na adresu budoucího směřování měnové politiky. Je docela dobře možné, že do rady guvernérů bude chtít jmenovat více jestřábů, jak je u republikánských prezidentů zvykem. Volatilita dolaru proto může opět lehce narůst podle toho, jak si trh bude "překládat" názory Bílého domu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Všechny měny světa včetně koruny aneb Nejen o kurzovém riziku pro vaše portfolio (Investiční večer)
Koruna letos patří mezi nejpilnější měnové šplhouny. Jak současnou situaci reflektovat v investičních strategiích a na jaké další měny by se investoři nyní měli soustředit. Nejen na to se zaměřil další z cyklu Investičních večerů.
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé