KONTEXT: Jak se (ne)připravit na rok 2018 aneb Připravit, pozor, rebalanc!
|

KONTEXT: Jak se (ne)připravit na rok 2018 aneb Připravit, pozor, rebalanc!

Americké akcie obchází přízrak korekce, komodity nadále lapají po dechu a dluhopisy mnozí ve svém zásobníku tak maximálně trpí. Pomyšlení na tradiční prosincový rebalancing portfolia může být i kvůli tomu podobně příjemné jako myšlenka na návštěvu u zubaře. KONTEXT se rozhodl podat pomocnou ruku a nabídnout výčet oblastí, které na prahu roku 2018 považuje za klíčové, a doplnit jej pohledem dvou zkušených tržních hráčů.

Výhled na rok 2018 Investiční portfolio Světové akcie Forex (FX) Bitcoin Investiční alternativy Nemovitosti Rozhovor

S&P a spol.

Spojené státy jsou základ, zní léty prověřená mantra. Vzhledem k ocenění tamních akcií nicméně stále více hlasů varuje před tím, že by se v příštím roce mohlo stát toto podloží vcelku nestabilním. Société Générale kupříkladu nedávno přirovnala americké akciové indexy k žábě, která byla zahřívána v hrnci s vodou až k bodu varu postupně, a stále tak nemá ani potuchy, co ji čeká.

Shillerovo P/E (CAPE) a další ukazatele tuto tezi podporují, a (nejen) proto jistou korekci nelze vyloučit (spíše je s ní potřeba počítat). Navzdory tomu by ale investoři na prahu roku 2018 neměli Ameriku zanedbávat. V dlouhodobém horizontu jde totiž stále o nejvýnosnější sázku, o čemž svědčí průměrný desetiletý výnos indexu S&P 500, který je zhruba 4krát vyšší než výnos indexu MSCI Emerging Markets.

Rozvíjející se trhy

Index MSCI Emerging Markets si ovšem letos připisuje více než 30 % a jeho jízda s koncem roku nejspíše neskončí. Svědčí o tom například listopadový příliv peněz do ETF zaměřených (zejména) na rychle rostoucí Asii a Latinskou Ameriku. Tyto sázky by přitom podle NN Investment Partners měly v příštím roce vynést alespoň 10 %, pokud investor správně zacílí (NNIP se líbí Indie, Argentina a další země provádějící strukturální reformy, naopak varují před Tureckem, Jihoafrickou republikou a dalšími trhy, které by mohly trpět politickými turbulencemi).

Zvláštní podkapitolou jsou frontier markets jako Bangladéš, které se, podobně jako například bitcoin, mohou proměnit v jackpot, ale i černou dílu.

Kryptoměny

Investiční digiperiferie ve stále větší míře láká i střední proud. Aby ne, když se její vlajková loď dostala z loňských 800 dolarů až k flirtu s hranicí 11 000. Zájem přiživují i mnohé zavedené analytické značky, které se předhánějí v odhadech ceny, na niž bitcoin může vyšplhat. Michael Novogratz se například nechal slyšet, že by na konci roku 2018 mohl být za 40 000 dolarů, Ronnie Moas čeká, že se v průběhu roku dostane na 14 000, a Thomas Lee nově mluví o 11 500.

I když nic podobného nelze vyloučit, možná je i výrazná korekce, kterou by mnozí investoři nevydýchali (bitcoin ale stále vnímám jako LONG sázku). I proto by drobní investoři měli tyto nástroje zahrnout do spekulativní části portfolia a nealokovat do nich více než 1-3 % kapitálu.

A co při přípravě na příští rok doporučují neopomenout ostřílení domácí hráči?

Aleš Prandstetter (ČSOB Asset Management)

EUR/USD

Měnový pár EUR/USD bude v roce 2018 ostře sledovaný. Pokud ECB zklame a neupustí od stimulační, euro současnou relativně silnou úroveň neudrží. Na druhé straně Atlantiku očekáváme dodržení naplánované trajektorie zvyšování sazeb ze strany Fedu, které zatím není trhem plně započítáno do cen. Pokud Fed sliby naplní, bude to působit proti tendenci eura posilovat. Očekáváme tedy oscilaci kurzu EUR/USD kolem jeho dlouhodobě rovnovážné fundamentální hodnoty 1,15-1,20.

Reality

V portfoliích držíme realitní akcie v současnosti na neutrální úrovni. Hrozbou pro nemovitosti je růst úroků, který by nedokázal kompenzovat růst nájemného. Bublinou jsou nemovitosti v Praze, jinde, až na pár zemí, to zase tak žhavé není. Pokud ale porostou tržní sazby příliš rychle, můžeme se i v této oblasti nakonec dočkat bouře.

Korekce

Statisticky vzato, akciové korekce přicházejí každých devět měsíců. To se tentokrát nestalo, na trzích je stále velký klid. Z čistě technického pohledu by tedy měla být korekce na spadnutí. V současnosti pro ni ale nevidíme žádný katalyzátor, který by bylo možné vyčíst z indikátorů, natož pak takzvanou černou labuť. Pokud by ke korekci došlo, týkala by se rizikových aktiv, šlo by o pokles rizikového apetitu investorů. Určitě má smysl sledovat, zda firmy nezačínají systematicky zaostávat za poměrně vysoko nastavenými očekáváními v oblasti zisků. Kdyby k tomu došlo, může to přinést zklamání a promítnout se do nálady na trhu.

Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers)

Zlato

Cena zlata se přes čtyři roky prakticky nehnula z pásma 1 100 až 1 300 dolarů za unci. Americké a evropské akciové indexy mezitím během stejné doby vzrostly z již tak vysokých úrovní o dalších 50 %. Poměr hodnoty indexu S&P 500 a ceny zlata je proto 2 ku 1, což je nejvíce od roku 2007. Neříkám, že je zlato nutně na začátku silného růstového trendu, ale vzhledem k vysoké ceně ostatních aktiv začíná být hodnota drahých kovů z dlouhodobějšího hlediska atraktivní. Obzvláště pokud se rozhodnou obchodníci zaparkovat své výnosy z posledních let ve jménu diverzifikace do něčeho, co by mohlo těžit z případné korekce na akciových trzích.

Komoditní měny

Měny jako AUD a NZD za sebou mají další nevýrazný rok, a to v situaci, kdy se světové ekonomice daří a hlad Číny po komoditách nepolevuje. Světové makro zatím vypadá dobře, takže pokud momentum vydrží, zdá se být jen otázkou času, kdy se na růstové vlně svezou také AUD, NZD a spol.

Bitcoin

Matka všech kryptoměn nesmí chybět. 2017 byl pro bitcoin rokem, kdy měna konečně získala legitimitu i mezi klasickými investory, a 2018 by mohl být rokem, kdy se začne skrze futures, opce a možná i ETF dostávat do portfolií větších institucionálních investorů a jejich klientů. Bitcoin zůstává jedním velkým experimentem a po růstu z letošního roku by korekce klidně na polovinu ceny neměla nikoho překvapit. Poměr rizika a zisku je ale z dlouhodobého hlediska stále zajímavý.

Jak by mělo vypadat vítězné portfolio na rok 2018, budou Aleš Prandstetter a Jaroslav Brychta probírat na Investičním večeru v úterý 5. prosince od 17.30. Zúčastnit se můžete i vy, a to osobně nebo prostřednictvím našeho přenosu.

Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)