KONTEXT: Lesk a bída sdílení aneb Uber a spol. über alles
|

KONTEXT: Lesk a bída sdílení aneb Uber a spol. über alles

Zažité sektorové pořádky postavené na hlavu, v cíli pak globální trh odhadovaný na dva biliony dolarů. Tak je dnes mimo jiné popisována sdílená ekonomika. Světem se šíří silou tsunami, čemuž odpovídá ocenění nejznámějších představitelů, respektive ochota investorů sázet na platformy, které nic než dobrý nápad a červenou v účetnictví zatím nenabízejí. Sdílení má ale v každém případě smysl sledovat.

Sdílená ekonomika Uber Světová ekonomika

Sdílím, tedy jsem. To platí ve stále větší míře pro podstatnou část světa. 72 % Američanů alespoň jednou využilo platforem opírajících se o principy sdílené ekonomiky, globálně jsou pak dva ze tří spotřebitelů ochotni sdílet, případně využít sdílení. Na jednu stranu je tedy možné najít výjimky, v jejichž případě není něco podobného v kurzu – to platí třeba o Japonsku, kde 80 % dotázaných nezná Uber ani Airbnb –, na stranu druhou platí, že se sdílení šíří v mohutných vlnách.

Popularitu sdílení přitom již dávno nepohání jen technologiemi odkojená generace Y, jakkoli nadále patří mezi její největší fanoušky. 30 % spotřebitelů těchto služeb patří ke generaci X (35-54 let) a 22 % k baby boomers, kteří jsou ještě o jednu věkovou kategorii výše. Stejně tak nejdou o služby (výhradně) pro městské hipstery, 39 % sdílení v USA například probíhá ve venkovských oblastech, 30 % na předměstích a 31 % přímo ve městech.

Nejen rozsahem, ale i rychlostí penetrace přitom sdílení předstihlo mnohé stále žhavé trendy. Uber a Lyft v roce 2016, necelých deset let poté, co se objevily, hlásily zábor 5,1 % relevantního amerického trhu. E-commerce se chlubí 9% podílem na maloobchodních tržbách více než dvacet let poté, co byla jako koncept představena. I z toho vycházejí odhady, podle kterých by sdílená ekonomika měla mezi roky 2015 a 2025 nabobtnat o více než 2 200 % na 335 miliard dolarů.

Explozivnímu růstu odpovídá i ocenění velké trojky v oblasti sdílení. Uber trh cení na 68 miliard, crowdfundingovou Ant Financial na 60 miliard a Didi, čínského rivala Uberu, na 50 miliard dolarů. O tom, nakolik to odpovídá realitě, respektive zda a kdy se ocenění firem přetaví v reálnou kapitalizaci, do značné míry rozhodnou regulátoři.

Podrobnosti jsem v rámci projektu Alter Eko probíral s Pavlou Žížalovou ze společnosti PricewaterhouseCoopers. Nabízím výběr toho nejzajímavějšího.

Podle často citované analýzy PwC sdílená ekonomika globálně nabobtná mezi roky 2015 a 2025 z 15 miliard na 335 miliard dolarů. Jak výrazně to pocítíme v Evropě?

V Evropě by měl být ten růst obdobný, i když z trochu nižší základny než v USA. Pro Evropu jako takovou odhadujeme, že sektor sdílené ekonomiky naroste ze současných zhruba 4 miliard tržeb na zhruba 83 miliard eur v roce 2025. To znamená, že sdílená ekonomika poroste v průměru o 35 % ročně, tedy znatelně více než další segmenty ekonomiky. Tyto odhady se týkají hlavních oblastí sdílené ekonomiky – sdíleného financování, on-demand služeb, ubytování a dopravy. Právě doprava přitom je (a podle nás zůstane) hlavním tahounem sdílené ekonomiky. Druhé místo, dnes patřící ubytování (nejčastěji je zmiňována Airbnb), připadne službám pro domácnosti či jednotlivce.

Dostupná data ukazují, že zájem o sdílení mají v podstatě všechny demografické skupiny, je patrný ve většině zemí světa a naleptává zažité pořádky ve stále větším množství tradiční sektorů. Lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat?

Určitě. Sdílená ekonomika bude pronikat do stále dalších oborů, ať jsou to maloobchod, zdravotnictví nebo třeba právní služby. Stále častěji budou spotřebiteli a uživateli také starší lidé a senioři (zatímco na začátku stáli za rozvojem sdílené ekonomiky mladí lidé a mileniáni). Evropa i Česko byly zatím trochu opatrnější než některé jiné regiony, zmíněný trend nicméně pocítíme určitě i u nás.

Jednou z oblastí, kde i v důsledku sdílení dochází k disrupci, je automobilový sektor. Na něm je Česko značně závislé. Je tak pro nás současné dění spíše hrozbou, nebo příležitostí?

Já to vnímám jako příležitost, mimo jiné z pohledu životního prostředí. Pokud budeme auta více sdílet, budeme je využívat efektivněji, a tím využívat efektivněji zdroje, které jsou omezené. Pokud navíc můžete své auto využívat k přivýdělku, můžete změnit to, jak uvažujete o jeho koupi. Dokážete totiž odhadnout, kolik se vám z kupní ceny díky sdílení vrátí, a budete si tedy moci dovolit luxusnější, modernější auto.

Na druhou stranu ale existují i hrozby, a ty mohou být systémové.

Ano, každá změna je určitým způsobem i hrozba. Hrozba například pro ty, kteří ji nedokáží využít, adaptovat se. O probíhající změně nicméně víme a můžeme se na ni připravit, a to ať už jako firma, nebo ekonomika jako celek. Jen to chce uvažovat strategicky, do budoucna, vidět trochu za horizont bezprostředního dění.

O tom, zda se podaří vytěžit příležitosti a omezit výzvy, které se sdílenou ekonomikou přicházejí, rozhodne schopnost jednotlivých zemí tento segment legislativně ošetřit. Česku se to zatím příliš nedaří, jak potvrdily i říjnové protesty proti Uberu. Souhlasíte?

Bohužel ano. Vidím zde hlavně neschopnost uvažovat dále než v horizontu příštích voleb (které jsou, bohužel, nyní prakticky každý rok). Dále vidím riziko v tom, že se snažíme regulovat konkrétní, současné problémy. Sdílená ekonomika – ale nejen ta – se přitom rychle mění. V Česku se tak nyní hodně diskutovaly platformy Uber a Airbnb, sdílená ekonomika je ale mnohem širší a obdobných platforem bude přibývat.


Komplexní pohled na výzvy a příležitosti sdílené ekonomiky nabídli Pavla Žížalová a další experti na konferenci Sdílená ekonomika: Realita a budoucnost na Vysoké škole ekonomické. Investiční web byl mediálním partnerem akce.

07:00

Budoucnost bank: Sektor čeká desetiletí změn

Banky jako takové nezaniknou, čeká je ale desetiletí dynamických změn. Do bank se již nebude chodit, banky si budou...
Banky Finanční sektor Fintech
včera v 12:00

Investorský magazín: Sázka na nájemní bydlení a portfolia milionářů

Zájem mladé generace o flexibilitu a klesající dostupnost vlastnictví nemovitostí. Nejen tyto faktory nahrávají...
Nemovitosti Bydlení Realitní trh
14. 7. 2018 18:00

Vácha & Zahradník: O unii kapitálových trhů a regulaci obecně

Ekonom z České spořitelny Petr Zahradník si v rámci projektu Alter Eko povídal se členem představenstva Conseq...
Banky Finanční sektor Trhy
11. 7. 2018 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): Regulace v Evropě dospěla k bodu zvratu, inspirace Amerikou by nebyla od věci

Po krizi se vlády snažily novými regulacemi zamezit opakování problémů v ekonomice a na finančních trzích....
Trhy Regulace Evropská unie
10. 7. 2018 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): Nařizovat soukromým společnostem "zelené" investice je zhůvěřilost

Je plným právem státu nebo celé Evropské unie podporovat, co uznají za vhodné. Typickým příkladem jsou takzvané ...
Regulace Ekologie Zelené investice
7. 7. 2018 18:00

Expertní pohled: Krize mnohé změnila, investoři ale zapomínají rychle

Kolaps Lehman Brothers před bezmála deseti lety otřásl světovými trhy a následně ekonomikou. V nejbližších kvartálech...
Finanční krize Investování Lehman Brothers
4. 7. 2018 07:00

Svět po finanční krizi: Jak (ne)pomohla regulace trhu?

Poučili jsme se z poslední finanční krize, nebo jsou finanční deriváty a další rizikové investiční nástroje opět v...
Finanční krize Finanční deriváty Regulace
3. 7. 2018 07:00

Krize na obzoru? Nemyslím si, říká portfoliomanažer

Ve světové ekonomice číhá několik významných rizik, mimo jiné to politické. Na krizi v dohledné době to ale nevypadá,...
Centrální banky Kvantitativní uvolňování Světová ekonomika
2. 7. 2018 12:00

Investorský magazín: Jak růst sazeb ovlivní (nejen) český hypoteční trh?

Česká národní banka se v červnu rozhodla přibrzdit rozjetou českou ekonomiku a zchladit realitní trh. Jsou její kroky...
ČNB Úrokové sazby Česká republika
30. 6. 2018 12:00

Petr Kovařík (Staropramen): Recept na krizi? Naslouchání zákazníkům a sázka na inovace

Pivovarnictví je specifický byznys. Zahraniční korporace si kupují české výrobce jako zlato a nechávají jim volnost v...
Pivo Potraviny Rozhovor
29. 6. 2018 07:00

Centrální banky, inflace a netradiční nástroje měnové politiky: Co se (ne)musí změnit?

Centrální banky se po finanční krizi soustředily na dodání likvidity do systému a snažily se odvrátit hrozbu deflace....
Centrální banky Úrokové sazby Kvantitativní uvolňování
27. 6. 2018 09:00

Ponaučení z krize a možnost té příští pohledem šéfa velkého byznysu

Rostoucí inflační tlaky na nákladové straně mohou vyústit v přibrzdění celé ekonomiky. Vláda výrazně a rychle...
Pivo Česká republika Česká ekonomika
26. 6. 2018 09:00

Jak krize pomohla českému pivu?

České pivovarnictví má ve světě skvělý zvuk. Ačkoli aktuálně není zastoupeno v kurzovním lístku pražské burzy ...
Pivo Česká republika Česká ekonomika
25. 6. 2018 12:00

Investorský magazín: Výhody placeného poradenství

Placené investiční poradenství je na českém trhu stále spíše ojedinělá záležitost. Kdo by platil za něco, co je na...
Investiční a finanční poradenství Finanční gramotnost Investování
25. 6. 2018 09:00

Anketa: 5 horkých investičních tipů na letošní léto

Letní měsíce bývají na trzích relativně klidné a aktivita na trzích utlumená, i obchodníci totiž potřebují dovolenou....
Investiční tipy Akciové tipy Anketa
23. 6. 2018 12:00

Petr Dvořák (VŠE): Centrální banky příliš řeší inflaci, která nezohledňuje vývoj všech cen v ekonomice. Nízké sazby nepřinesly, co se od nich čekalo

Cílování inflace jako politika centrální banky má velké rezervy. Problém je, že jsme zatím nepřišli na nic lepšího,...
Centrální banky Úrokové sazby Inflace
20. 6. 2018 07:00

Ekonom: Nová krize přijde ze strany, ze které ji nečekáme. Centrální banky se vzdálily od toho, co by měly dělat

Současný normál, kdy jsou sazby centrálních bank na minimech a měnové autority hasí případné požáry v ekonomice,...
Ekonomické a politické hrozby Centrální banky Světová ekonomika
18. 6. 2018 18:00

Petr Dvořák (VŠE): Sazby by měly růst pozvolna, léčbu šokem by ekonomika nemusela ustát

Česká národní banka, ale třeba také Fed již zahájily cyklus zvyšování sazeb, Evropská centrální banka to plánuje...
Centrální banky Světová ekonomika Česká ekonomika
18. 6. 2018 12:00

Investorský magazín: Emoce v investování a budoucnost poradenství ve světě robotů

Emoce prý do investování nepatří. Tvrdí to i jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob Warren Buffett. Je to pravda...
Investování Chyby v investování Ponaučení pro investory
11. 6. 2018 07:00

Investorský magazín: Finanční plán od A do Z

Vysněné bydlení, finanční polštář na penzi, úspory pro děti na studia nebo exotická dovolená. To vše mohou být...
Finanční plánování Investování Investorský magazín