KONTEXT: Lexikon investičního profesionála aneb Vítězné portfolio na rok 2018
|

KONTEXT: Lexikon investičního profesionála aneb Vítězné portfolio na rok 2018

Trhy by i do příštího roku měly vykročit pravou nohou, nášlapných min na cestě k dalším ziskům ale přibývá. Zpřísňování měnové politiky, přehnaná očekávání investorů nebo nezkrocené dluhy mohou dosavadní pohodovou jízdu změnit v divočinu. I proto se KONTEXT rozhodl vzdát se protentokrát tradičního formátu a podívat se detailně do kuchyně jednoho z nejzkušenějších manažerů na domácím trhu. Jak chystá vítězné portfolio na rok 2018 šéf analýz ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter?

Výhled na rok 2018 Investiční tipy FX Forex (FX) Světové akcie Dluhopisový trh Rozhovor Komodity

Jaký bude příští rok v porovnáni s tím letošním? V čem bude z pohledu investorů stejný, v čem se bude nejvíce lišit a co to pro českého investora při přípravě na rok 2018 znamená?

V průběhu roku bude postupně utahována měnová politika; doufejme, že i v Evropě. S rostoucími sazbami přitom bude růst atraktivita bezpečnějších, dluhopisových investic, které v poslední době téměř nenabízely výnosy. Zároveň je v kontextu příprav na rok 2018 potřeba zmínit, že se firmy, zejména ve Spojených státech, budou muset vypořádat s poměrně vysoko nastavenou laťku očekávání v oblasti ziskových marží. Nadále ji překonávat pro ně bude velkou výzvou, růst zisků totiž bude zpomalovat. A do třetice, jistý pozitivní vliv může mít schválení daňové reformy v USA, ale tento faktor je již z velké části v cenách započítán.

Opakovaně se letos spekulovalo o blížící se významnější korekci. Jak pravděpodobné je, že přijde v roce 2018? Kterou třídu aktiv by případně mohla postihnout nejvýznamněji?

Statisticky vzato, akciové korekce přicházejí každých devět měsíců, což není případ současného cyklu. Naopak, na trzích je stále klid. Z tohoto čistě technického pohledu by tedy měla být korekce na spadnutí. V současnosti nicméně pro něco podobného nevidíme žádný katalyzátor, který by bylo možné vyčíst z různých indikátorů. Nevidíme ani žádnou možnou černou labuť, což je ale z její celkem logické. Pokud ke korekci dojde, dotkne se rizikových aktiv, půjde o pokles rizikového apetitu investorů.

Co by nějaký významnější úprk od rizika, jinými slovy korekci, mohlo nastartovat?

Zopakuji, že by investorům mohlo zkazit náladu, kdyby firmy začaly nějak systematicky zaostávat za vysoko nastaveným očekáváním ohledně zisků. Významnějším rizikem je pak situace na trhu dluhopisů. Rizikové marže jsou stlačeny a spolu s obecně nízkými úroky tvoří uvolněný mix, na který si zvykli investoři i firmy. Významný posun v úrocích tedy může způsobit velké turbulence.

Jaké ukazatele nebo signály radíte sledovat? Co napoví, že je korekce za rohem?

V první řadě sleduji vývoj na dluhopisovém trhu. Stejně tak by mnohé mohly napovědět výsledková sezóna a předstihové ukazatele (podnikatelská a spotřebitelská důvěra). A v neposlední řadě bude rozumné sledovat vývoj zadlužení států a domácností.

Berme v potaz i zmíněnou hrozbu korekce a sestavme si modelové portfolio, respektive strategii na příští rok. Tradiční a nejjednodušší model vychází z dělení na 60 % akcií a 40 % dluhopisů. Lze se na něj i v době pokračujícího abnormálu spolehnout?

Tohoto modelu je možné se nadále držet. Dluhopisy ale budou k celkovému výnosu přispívat významně méně než v minulosti. Bondy do portfolia investora s neutrálním přístupem k riziku patří, na trhu s nimi je ale dnes potřeba hodně vybírat. Opíráme se o vlastní kreditní analýzy a vybíráme jednotlivé emise firem, respektive hledáme dluhopisy na rozvíjejících se trzích se zajímavým potenciálem. Navíc se v prostředí rostoucích úroků snažíme udržovat nízkou duraci. Posun na dluhopisovém trhu přitom teprve začíná.

Akcie obchodované na vyspělých trzích jsou často zmiňovány v kontextu možné korekce. Jak nejen proto hodláte tuto třídu aktiv hrát v roce 2018?

Americké akcie jsou ze všech vyspělých trhů oceněny nejvýše, proto vidíme větší potenciál růstu v jiných regionech. Konkrétně jde o eurozónu nebo jihovýchodní Asii. Na druhou stranu je určitě vhodné v této souvislosti připomenout, že historicky nakonec při korekcích na akciových trzích trpí při srovnání s USA hlubším propadem ostatní burzy.

Komodity jako třída aktiv za sebou nemají příliš úspěšný rok. Výhled na ten příští také není zrovna růžový. Jak, respektive v jakých segmentech v této situaci vybírat?

Raketový růst mohou zažít komodity, u nichž se prokáže, že mají využití například v souvislosti s rozvojem elektromobility. Konkrétně jde o lithium, nikl a kobalt. Stejně tak by mohly výrazně posílit komodity využívané s dalšími alternativními pohony, například vodík, paládium nebo platina. Určitě je ale potřeba zmínit, že výzkum může nakonec dojít tak daleko, že se lithium a kobalt v bateriích podaří nahradit jinými, běžněji se vyskytujícími komoditami, kterých lze dnes využívat jen pro jednorázové baterie. Příkladem je mangan.

Měny jsou specifická kategorie, kterou přitom investoři nemohou ignorovat. Již proto, že ČNB ukončením intervencí v zájmu slabší koruny vrátila do hry kurzové riziko. Začněme tedy domácí monetární politikou. Jak bude v roce 2018 vypadat a co to bude znamenat pro korunu?

Očekáváme další posilování koruny, a to až k 24,80 EUR/CZK na konci roku. Výhled nicméně může narušit nárůst rizikové averze, který by vedl k přelivu kapitálu z rozvíjejících se trhů do tradičních bezpečných přístavů.

A co čekáte od nejostřeji sledovaného kurzu, tedy EUR/USD?

Pokud Evropská centrální banka zklame a neupustí od stimulační politiky, euro současnou relativně silnou úroveň neudrží. Od Fedu totiž očekáváme dodržení naplánované trajektorie zvyšování sazeb, což zatím není trhem plně zohledněno. Pokud americká centrální banka sliby splní, bude to působit proti tendenci eura posilovat v reakci na očekávaný konec podpůrné politiky. Sečteno a podtrženo, očekáváme oscilaci kurzu EUR/USD kolem jeho dlouhodobě rovnovážné fundamentální hodnoty 1,15-1,20.

Probrali jsme standardní základní stavební kameny portfolia. Co dalšího do něj na prahu 2018 patří, respektive co stojí v kontextu tradičního výročního přeskládání pozic přinejmenším za zmínku?

Vítězné portfolio vychází z dobré diverzifikace. Co se konkrétních tipů na příští rok týče, mně osobně se líbí technologie a finance. Zajímavé příležitosti bude určitě stále možné najít mezi největšími IT firmami, které o své marže jen tak nepřijdou.

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic

Exxon Mobil propustí ve Spojených státech na 1900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP