KONTEXT: (Ne)bezpečný přístav aneb Proč nepřeceňovat ochrannou sílu dluhopisů
|

KONTEXT: (Ne)bezpečný přístav aneb Proč nepřeceňovat ochrannou sílu dluhopisů

Tradiční dluhopisová jistota se ztrácí v oparu pochybností, což ukázala i korekce během února. Lepší to přitom hned tak nebude, zní z mnoha tradičně respektovaných stran, mimo jiné od Warrena Buffetta. KONTEXT i proto nabízí shrnutí situace na trhu s bondy a pozvánku na akci, která na toto téma nabídne mnohem více.

Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Dluhopisový trh Bezpečné investice

Porouchané principy. Dluhopis v (modelovém) portfoliu vyvažuje riziko spjaté s akcií, zní učebnicová poučka. Ta se týká tradičně bezpečných přístavů, jako jsou americké státem emitované cenné papíry, k nimž investoři opakovaně utíkají od rizika. Jak ale ukázala nedávná korekce, vzývaná negativní korelace i v důsledku měnového abnormálu praktikovaného v posledních letech nemusí napříště tak úplně platit.

Bondy? Nebrat. I s poukazem na nedávný společný propad amerických akciových indexů a státních dluhopisů varují mnozí respektovaní hráči před sázkou na nedávné bezpečí, respektive před slepou vírou v ochranářskou sílu dluhopisů. Věštec z Omahy například ve svém posledním výročním dopisu akcionářů označil snahy ohodnotit rizikovost portfolia podle poměru akcií a dluhopisů za "šílenou chybu".

Olej do ohně. Ukazovák v případě sázky na dluhopisy (s poukazem na výnosy) nedávno varovně vztyčil i ředitel investičních strategií BlackRock Rick Rieder. Ten varuje před vyšší inflací (trh čeká v příštích 12 měsících průměrně 2,37 % a v příštích 5 letech 2,14 %). Hrozba obchodních válek, o níž se diskutuje v souvislosti s posledním celním tahem amerického prezidenta Donalda Trumpa a očekávanou odvetou, tento argument svým způsobem podtrhuje.

Z nouze ctnost. Blížící se začátek zpřísňování měnové politiky v Evropě a další faktory limitují při hledání (alespoň trochu) výnosné pojistky proti riziku manévrovací prostor. Mnozí proto končí u tradice v barvách hvězd a pruhů. Podle Bank of America přitom mají šest důvodů, proč věřit, že se situace na trhu (z)normalizuje, a svým způsobem vynucená sázka je tedy nakonec potěší.

Sázky pro odvážnější. Solidní alternativu k bezpečným americkým dluhopisovým přístavům nabízejí podle některých expertů bondy vybraných rozvíjejících se zemí. Áčkové kousky emitované vládami Indie či Saúdské Arábie například vypadají stabilně, přičemž ovšem jejich výnosy jsou nad 3 %. Pro hráče s vyšší tolerancí k riziku mohou být také zajímavé vybrané asijské firemní dluhopisy, jež lze dobře hrát skrze ETF.

Podrobně se dluhopisům bude věnovat další seminář z cyklu ABCD začínajícího investora v úterý 13. března od 17.30. Vstup je jen pro registrované, akci nicméně můžete sledovat (včetně možnosti se on-line ptát) prostřednictvím přenosu na YouTube kanálu IW.