KONTEXT: Nové (ne)pořádky #2 aneb o (ne)Velké Británii a vašem portfoliu
|

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #2 aneb o (ne)Velké Británii a vašem portfoliu

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Její druhý díl se zaměřuje na proměnlivost (významu) státních hranic, která se napříště dotkne i Západu.

Spojené království Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Světová ekonomika

Většina Evropanů a Severoameričanů vnímá státní hranice jako něco daného, probíhající redefinice globálních i lokálních mocenských institucí a vztahů ovšem povede k jejich vystřízlivění. Předzvěstí se stalo nedávné, ruskými zbraněmi nadiktované překreslení map Ukrajiny a Gruzie, které jen připomnělo proměnlivost (a někde iluzornost) hranic, na niž jsou mnohé africké a asijské regiony zvyklé prakticky od vzniku moderních politických map.

Nastartovaný velký geopolitický rebalanc poháněný posilováním systémového významu Číny a dalších rozvíjejících se gigantů a také chaotický nový (ab)normál přikrmený koronavirovou krizí tuto realitu, jež byla i přirozenou součástí naší historie, vrátí pomyslně domů. V kontextu brexitu vedeného impotentní politickou garniturou Borise Johnsona je právě proto relevantní sledovat diskuze o (ne)Velké Británii, hezky shrnuté Davidem Greenem (mimo jiné Financial Times) a Albertem Nardellim (Bloomberg).

Rozpad donedávna (přinejmenším na pohled) stabilních států a unií – i jen obávaný, respektive diskutovaný, jako v případě Británie – přispěje v následujících letech k nárůstu nervozity a nedůvěry investorů. Ti totiž přijdou o "jistoty" jak v podobě jednotlivých ekonomik, což se v extrémním případě může týkat i celistvosti USA, tak stávajícího podloží globálního hospodářství.

Příkladem druhého je nastartovaná reorganizace dodavatelských řetězců a narůstající bariéry komplikující dostupnost zahraničních trhů, což jsou tahouni, na jejichž výkonnosti je kupříkladu americký IT sektor, miláček tržních hráčů (nejen) v letošním roce, závislý z bezmála 60 %. I proto má smysl napříště ve větším nakupovat také mimo USA (a EU), což s sebou ovšem na druhou stranu ponese riziko expozice vůči vrtochům autoritářů. V každém portfoliu by tak měla být i aktiva, na něž si lze sáhnout, které drží hodnotu (či dokonce rostou na ceně) i v době hospodářských a politických bouří.

Detailně se na příčiny a důsledky nového ekonomického a politického (ab)normálu zaměří 6. listopadu 2020 ekonomické fórum Kostelec 2020. Své inspirativní vize i praktické tipy na úspěch ve světě zítřka nabídnou přední experti na ekonomiku, byznys a riziko, jako jsou Miroslav Singer (Generali PPF), Milena Jabůrková (IBM) nebo generál Petr Pavel. Organizátoři výjimečně nabídnou celý obsah zdarma, a to po registraci ZDE.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #1 aneb o normách, moci a vašem portfoliu
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastíní osmidílná série "nové (ne)pořádky". V prvním dílu se zaměřujeme na mocenské páčidlo v podobě standardů a norem.