KONTEXT: O (přehřáté) Zemi a vašem portfoliu aneb Počítejte s přírodou!
|

KONTEXT: O (přehřáté) Zemi a vašem portfoliu aneb Počítejte s přírodou!

Změna klimatu a liknavý přístup k souvisejícím rizikům může již brzy připravit mnohé země o solidní rating, firmy až o třetinu tržeb a majitele domů o podobnou část jejich hodnoty. Investoři by i proto měli tento fenomén a to, kdo a co v jeho kontextu (ne)dělá, reflektovat ve svých strategiích. Z pohledu příčin a důsledků změny klimatu zanedbávaná aktiva totiž mohou rychle ztratit na ceně.

Investiční strategie Počasí Ekologie a životní prostředí Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Rizika

Finanční trhy čeká zemětřesení, pokud nezačneme brát klimatickou změnu vážně, vyslal nedávno varování McKinsey Global Institute s tím, že se tržní hráči ve svých modelech opírají o premisu stability podnebí, která ovšem nebude platit. Indie kvůli tomu může přijít ročně až o 4,5 % HDP a domy na Floridě o 15-30 % své ceny. Problémům s vodou (č)i extrémním vedrem totiž podle McKinsey bude do roku 2030 čelit všech 105 ve studii zkoumaných zemí, které obstarávají 90 % výkonu světové ekonomiky.

Vážnost situace v poslední době potvrzují i další respektované instituce a osobnosti. Guvernér Bank of England Mark Carney například varoval, že společnosti a investoři musejí ve svých plánech začít mnohem výrazněji akcentovat změnu klimatu, jinak se některá aktiva stanou bezcennými.

Vážnost situace potvrdila agentura Moody's, podle které zvyšující se hladina moří může v delším horizontu naleptat důvěryhodnost mnoha zemí napříč Asií, Blízkým východem a Afrikou. Nepřipravené společnosti z míst ohrožených přírodními živly přitom mohou podle McKinsey přijít do roku 2040 až o 35 % tržeb.

I proto šéf globálního investičního gigantu BlackRock Larry Fink ve svém aktuálním, často citovaném dopise generálním ředitelům píše, že investování respektující principy udržitelnosti včetně ochrany klimatu bude napříště umožňovat nadprůměrné výnosy. "V blízké budoucnosti – a mnohem dříve, než většina čeká – dojde k výrazné relokaci kapitálu," míní Fink.

Reflektuje tím totéž, o čem jsem v rámci cyklu ABCD investora debatoval se zakladatelem 6D Pavlem Kysilkou. Tématem byly megatrendy měnící svět, a to včetně investování.

Více z diskuze s Pavlem Kysilkou a také tipy a triky na stavbu vítězného portfolia 21. století nabízí web www.azinvestora.info. O tom, jak reflektovat novou tržní realitu v investičních strategiích, diskutovali také šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný a investiční stratég z poradenské společnosti Save & Capital Štěpán Uherík (plná verze rozhovoru je k dispozici na webu platformy Alter Eko).

Uherík (Save & Capital): Dva trendy, které budou ovlivňovat svět investic v dalších letech
Trh již roste příliš dlouho, a tak je krize nevyhnutelná. S takovými a podobnými názory se budou muset investoři vypořádávat nejen v roce 2020. Pro svět financí a investic bude podstatná také globální transformace, pod kterou spadají dílčí trendy, jako jsou nárůst významu rozvíjejících se trhů, automatizace nebo stárnutí populace, uvedl v rámci projektu Alter Eko stratég ze Save & Capital Štěpán Uherík v rozhovoru se šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným.