KONTEXT: (Před)poslední obchodní bitva vzplála. Dají se nervy na pochod?
|

KONTEXT: (Před)poslední obchodní bitva vzplála. Dají se nervy na pochod?

Spojené státy by již tento týden mohly uvalit tarify na evropské importy v celkovém ročním objemu přes 7,5 miliardy USD. Zelenou jim má dát Světová obchodní organizace, podle které Evropané neférově dotují Airbus ze státních kas. Podobné rozhodnutí se později čeká i v případě Boeingu, který pro změnu dojí americký rozpočet. Pravděpodobnost dalšího hrocení obchodního sporu a výsledného zpomalení obou ekonomik tak narůstá.

Spojené státy americké (USA) Evropská unie Americká ekonomika Evropská ekonomika Ekonomické a politické hrozby Mezinárodní obchod Airbus Boeing

Světová obchodní organizace by tento týden měla rozlousknout patnáct let trvající spor o to, zda je výkonnost Airbusu podporována státním dopingem. Podle dostupných indicií podezření na neférové praktiky stvrdí, na což akcie evropského výrobce letadel již předem zareagovaly propadem. Ze stejného důvodu jsou pod tlakem (nebo přinejmenším nervózní) další výrobci zboží, na něž by Američané mohli uvalit až 100% cla, od německých automobilek přes francouzské vinaře po italské sýraře.

Ve stejnou dobu nicméně obavy rostou i na západním pobřeží Atlantiku. WTO totiž zřejmě zanedlouho potvrdí, že se zakázané podpory dočkal i Boeing, což zavání odvetou ze strany Evropanů. I tímto živený tarifní a celní ping-pong přitom hrozí narušením výrobních a dodavatelských řetězců, a tím přidušením již tak dýchavičných ekonomik.

Zjednodušený pohled na vztahy obou hospodářských entit naznačuje nerovné partnerství a z něj vyplývající asymetrický dopad stupňujících se obchodních válek na zúčastněné. Pohled pod pokličku komplexní a komplikované reality globalizované ekonomiky 21. století ale nabízí jiný, plastičtější obrázek. To nedávno připomněl i obchodní ředitel Airbusu Christian Scherer, podle kterého firma dováží 40 % komponentů a expertízy z USA, a tak by jakékoli bariéry narušující toky v rámci stávajících řetězců měly "velice divoké" dopady na jejich americké články.

Stručně řečeno, přinejmenším v krátkodobém a střednědobém horizontu na podobnou obchodní ofenzivu z obou stran doplatí byznys i spotřebitelé na obou březích Atlantiku. A to přidusí ekonomiky USA i EU podobnou měrou.

zdroj: ING

Zpomalení růstu a narušení přeshraničních řetězců část expertní obce považuje za negativní externality potřebné očisty globálního obchodního režimu. Podobné vypláchnutí Augiášova chléva na první pohled vypadá lákavě, již na ten druhý je nicméně jasné, že si ne(po)tyká s realitou mezinárodních vztahů založených na zákonitostech mocenských přeshraničních vazeb.

Tak jako Američané po válce vnutili většině světa free trade, ale ve chvíli, kdy jim začala japonská konkurence šlapat na paty, ideologii změnili na fair trade (reflektující mimo jiné to, že byli Japonci ochotni více pracovat), nyní Washington nedělá nic jiného, než že chrání vlastní zájmy, nikoli vzletné koncepty. A činí tak s pomocí tahů, které ze Spojených států, navzdory rétorice, (u)dělají jeden z trhů s nejvyššími obchodními bariérami.

Nejen o dopadech obchodních válek na trhy a ekonomiku jsme hovořili ve druhé letošní debatě z cyklu ABCD investora v pondělí 30. září od 16.30. Mé pozvání přijali portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek a zakladatel Algorithmic Investment Management Pavel Kohout. Debatu jsme opět nabídli živě na YouTube kanálu Investičního webu. Dotazy oběma hostům bylo jako vždy možné klást prostřednictvím e-mailu na azinvestora@seznam.cz nebo mého twitterového účtu @romanchlupaty. Další podrobnosti, záznamy debat z aktuálního cyklu ABCD investora a také tipy a triky na stavbu (vítězného) portfolia najdete na stránkách www.azinvestora.info.

Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance
Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance
16:30

Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,71 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1034,3...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průmyslová výroba v USA v září poklesla o téměř půl procenta
15:22

Průmyslová výroba v USA v září poklesla o téměř půl procenta

Objem průmyslové výroby ve Spojených státech v září poklesl ve srovnání se srpnem o 0,4 procenta. Po srpnovém...
Americká ekonomika Průmysl
USA: Index filadelfského Fedu v říjnu prudce poklesl
15:14

USA: Index filadelfského Fedu v říjnu prudce poklesl

Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v říjnu propadl na 5,6 bodu ze 12 bodů v září;...
Americká ekonomika Fed
Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10
15:07

Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10

Jihokorejská společnost Samsung Electronics brzy vydá softwarovou záplatu, která vyřeší problém se snímáním otisku...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
14:46

Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok

Německá vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procenta z dosavadních 1,5 procenta....
Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu vzrostl na 214 tisíc
14:37

USA: Týdenní počet žádostí o podporu vzrostl na 214 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. října 214 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Počet stavebních povolení v září klesl, snížila se i zahájená…
14:30

USA: Počet stavebních povolení v září klesl, snížila se i zahájená výstavba

Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v září o 2,7 procenta méně než v srpnu. Tehdy naopak...
Americká ekonomika Bydlení Stavebnictví
Výsledky Morgan Stanley ve 3Q: Čistý zisk na akcii 1,27 USD (loni: 1…
13:44

Výsledky Morgan Stanley ve 3Q: Čistý zisk na akcii 1,27 USD (loni: 1,17 USD, odhad: 1,11 USD), tržby 10,03 miliardy USD (loni: 9,87 miliardy USD, odhad: 9,59 miliardy USD)

Čistý zisk americké banky Morgan Stanley se ve třetím čtvrtletí meziročně mírně zvýšil na 2,17 z 2,11 miliardy dolarů...
Americké akcie Americké banky Morgan Stanley
Brusel a Londýn se dohodly na brexitu - teď záleží na britském…
Brusel a Londýn se dohodly na brexitu - teď záleží na britském…
13:33

Brusel a Londýn se dohodly na brexitu - teď záleží na britském parlamentu

Evropská unie a Británie se prostřednictvím svých vyjednavačů v Bruselu ve čtvrtek dohodly na novém podobě návrhu...
Spojené království Evropská unie
BASF chce v Indii postavit petrochemičku na obnovitelnou energii
12:51

BASF chce v Indii postavit petrochemičku na obnovitelnou energii

Německý chemický koncern BASF plánuje zbudovat s partnery petrochemický závod v Indii za čtyři miliardy dolarů, která...
BASF Evropské akcie Indie