Koronavirus jako druhé 11. září: Pokud vás nesemele strach, můžete na současných propadech vydělat
|

Koronavirus jako druhé 11. září: Pokud vás nesemele strach, můžete na současných propadech vydělat

Jako blesk z čistého nebe na trzích udeřil koronavirus. Někteří investoři nevydrželi a z burz se stáhli. Ti, kdo sedí na hotovosti, ale mohou současné situace využít. Pokud tedy mají odvahu. David Merkel, investiční poradce a majitel společnosti Aleph Investments, současnou situaci přirovnává k 11. září.

Akciový trh Koronavirus Investiční doporučení Panika na trzích Investiční strategie

"Na konci září 2001 se sešel náš investiční tým a dospěli jsme k závěru, že události z 11. září budou mít v dlouhodobém horizontu minimálně dopad na situaci na dluhopisovém trhu. Rozhodli jsme se proto kupovat bondy aerolinek, hotelů a dalších firem, které tvrdě pocítily propad důvěry. Byli jsme v tomto ohledu, alespoň pokud vím, nejagresivnější," vzpomíná David Merkel na dobu, kdy působil jako portfoliomanažer ve společnosti Dwight Asset Management.

"Tři měsíce jsme tehdy byli za blázny, někteří klienti se na nás obraceli s obavami. Pak se situace začala vyvíjet v náš prospěch a my jsme najednou byli za génie," pokračuje Merkel.

11. září bylo obrovským šokem pro všechny, investory nevyjímaje. Do té doby nikdo neměl podobnou zkušenost, čemuž odpovídala i nálada na trzích. "Chtělo to tehdy odvahu, my jsme ale byli přesvědčení, že útoky nejsou impulzem ke strukturálním změnám ekonomiky," vysvětluje.

Současnost vnímá Merkel velice podobně. "Koronavirus je pro ekonomiku obrovským šokem, který ovlivní každou firmu. Pokud se ale dosavadní čísla budou potvrzovat, oběti nemoci COVID-19 budou relativně malé. Lidé neztratí touhu cestovat, utrácet. Moje doporučení tedy zní: Kupujte zdravé, stabilní společnosti, které podle vás současnou situaci ustojí, ale jsou teď pod extrémním tlakem," radí David Merkel. "Koronavirus je jen dočasným faktorem."

Zdroj: alephblog.com