Krátkodobé vs. dlouhodobé investování, náhoda vs. zkušenosti
|

Krátkodobé vs. dlouhodobé investování, náhoda vs. zkušenosti

Trading není investování, ale ruleta. To je stará známá poučka. Někteří drobní investoři si ale i tak pletou burzy s kasinem. A když se jim náhodou jednou zadaří, narůstají jim křídla.

Investiční horizont Investování Ponaučení pro investory

Jednou z oblíbených prací psychologa, ekonoma a držitele Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2002 Daniela Kahnemana je studie On the Psychology of Prediction, kterou napsal v roce 1973. V ní píše, že intuitivní predikce jsou většinou nespolehlivé, protože lidé své předpovědi odvozují od toho, jak moc daná událost zapadá do celkového příběhu. Behaviorální ekonomové to označují jako heuristické usuzování. Kahneman varuje, že tento způsob předpovědí je rizikový, protože pracuje se značně omezeným množstvím informací, a lidé, kteří na něj spoléhají, podle něj podstupují poměrně velké riziko zkreslení skutečnosti kvůli faktoru náhody.

Kahneman se odvolává mimo jiné na studii, která zjistila, že pokud lékař svým pacientům navrhne léčbu s účinností 50 %, výrazně stoupne počet těch, kdo na ni přistoupí, když jim lékař řekne, že poslední pacient, který ji podstoupil, vykazuje výborné výsledky.

Jim O'Shaughnessy z O'Shaughnessy Asset Management investorům radí, aby při předpovídání dlouhodobého vývoje na trzích brali v potaz i faktor náhody a rovněž to, jak mohou trhy reagovat na relativně nečekané dění.

"Je důležité mít na paměti, že finanční trhy jsou komplexním systémem, v němž hrají roli nejen zkušenosti, ale i náhoda a štěstí. Je ale pravda, že faktor štěstí je spojen spíše s krátkodobým spekulováním. Dlouhodobé investování význam faktoru štěstí a náhody minimalizuje a naopak dává vyniknout zkušenostem," říká O'Shaughnessy.

Pokles významu faktoru náhody s prodlužujícím se horizontem ukazuje i následující tabulka, která srovnává výkonnost akciového indexu S&P 500 s výkonností 50 akcií z tohoto benchmarku s nejrychlejším růstem tržeb.

Zdroj: jimoshaughnessy.tumblr.com