Kříže smrti nad světovými trhy
|

Kříže smrti nad světovými trhy

Investoři, kteří sledují primárně americký akciový trh (a takových je i mimo USA opravdu hodně), mohli přehlédnout změnu nálady na světových burzách, nebo nad ní minimálně mávnout rukou. Ti ostatní nebudou následujícími řádky až tolik překvapeni.

Americké akcie Světové akcie Vyspělé trhy Emerging Markets Frontier Markets Technická analýza Ekonomické a tržní indikátory

Následující graf by si měli pozorně prohlédnout všichni, kdo investují do globálně diverzifikovaných portfolií. Ukazuje totiž, že akciové trhy nenabízejí mnoho tak (relativně) utěšených příběhů, jako je ten americký.

Ze 70 sledovaných národních trhů jich hned 45 (64 %) je ve fázi po takzvaném kříži smrti, tedy po okamžiku, kdy 50denní klouzavý průměr klesne pod 200denní klouzavý průměr. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jsou tyto trhy v sestupném trendu, byť to nic neříká o míře ztrát.

V rámci vyspělých zemí je podíl těch po kříži smrti 48 %, na rozvíjejících se trzích (emerging markets) je to ale 71 % a na okrajových trzích (frontier markets) 73 %.

Vyšší podíl na mladých trzích nepřekvapí. Rizika spojená s posilováním amerického dolaru a zvyšováním sazeb v USA se projevují v náladě investorů. A jakkoli na to při pohledu na hlavní americké akciové indexy (nebo třeba až nezdravý klid na pražské burze) zapomínáme, pod pokličkou globálního akciového trhu to začíná pořádně vřít.

Zdroj: Topdown Charts