Krok k úspěšnému investování? Raději tolik nevědět
|

Krok k úspěšnému investování? Raději tolik nevědět

Pokud se snažíte co nejlépe spravovat své peníze, nepochybně se snažíte získávat co nejvíce relevantních informací. Nic proti tomu, vězte ale, že je často lepší toho vědět celkem málo. A dokonce je na druhé straně prospěšné se odnaučit spoustu z toho, o čem jste přesvědčení, že víte a umíte výborně.

Investiční strategie Chyby v investování Ponaučení pro investory Psychologie Investování Pravidla a doporučení pro investování

Věcí, které vyvolávají dojem, že jsou podstatné, a že jim navíc (nedejbože) opravdu rozumíte, mohou vypadat různě:

  • Které fondy překonají benchmarky?
  • Jak se bude vyvíjet ekonomika?
  • Na jaké úrovni budou úrokové sazby a ceny akcií?
  • Je akciový trh nadhodnocený?
  • Které akcie překonají svou výkonností celý trh?
  • Kterým sektorům nebo celým burzám se bude dařit více než ostatním?

Proč tak rádi věříme, že známe odpovědi na podobné otázky? Zčásti nepochybně proto, že tato témata donekonečna řeší finanční média i burzovní analytici. Přitom je celkem zřejmý zájem médií (zaplnit prostor, prodat reklamu) i finančních profesionálů (co je lepšího z hlediska inkasa poplatků, jakkoli stále nižších, než když máte – vybaveni znalostmi – vůli aktivně spravovat své portfolio?).

Nemůže za to ale jen naše okolí. Existuje řada psychologických zkreslení, jež jsou nám jako lidským bytostem vlastní. Přehnané sebevědomí, kladení důrazu na poslední výsledky, předpoklad pokračování současných trendů – to jsou jen příklady takzvaných bias, jež nám dávají pocit, že víme, co přinese budoucnost.

Zárukou úspěšnosti či přesnosti predikce vývoje bohužel není ani ta nejpoctivější analýza. Jako nejlepší rozhodnutí v rámci investování se proto jeví nedělat predikce a nevycházet z nich. Na výše nadhozený seznam otázek, na něž domněle známe odpovědi na základě třeba i velice poctivého rozboru dění na trzích, je proto nejlepší zapomenout a soustředit se na věci, nad kterými v rámci investování lze mít kontrolu. Jakkoli nudně to může znít, ano, řeč je o množství rizika v portfoliu, nákladech (poplatcích), případně daních.

Na závěr je dobré připomenout, že v jiných oblastech finančního rozhodování, než jsou samotné investice, může mít naopak důkladná analýza velký smysl (zadlužování se a splácení dluhů, za co a kolik utrácet, případně neutrácet, jak bydlet, jak se pojistit a tak dále). Predikce tržního a ekonomického vývoje ale mezi smysluplné disciplíny finanční gramotnosti nepatří.

Populárním analytikem i bez diplomů z prestižních škol? S těmito pěti pravidly klidně
Toužíte po kariéře analytika, ale nemáte potřebné vzdělání? Nevadí, v době internetu a sociálních sítí můžete pracovat na své image i bez diplomů z prestižních škol. A na cestě k vysněné kariéře vám mohou pomoci třeba následující rady. Jen je raději neberte úplně vážně, pokud vaše ambice sahají opravdu vysoko.
Zdroj: HumbleDollar