Je libo levné akcie s rostoucími dividendami?
|

Je libo levné akcie s rostoucími dividendami?

Myslet při investici do akcií vedle kapitálového výnosu také na ten dividendový se vyplácí. Nejlepší je vyhledávat společnosti, které nabízejí zajímavou a stabilní dividendu. Analytici ze společnosti Morningstar vybrali deset titulů, které jsou levné a jejichž dividendy by měly růst.

Americké akcie Dividendy Akciové tipy Investiční tipy

Jistota dividendy, která by mohla v budoucnu ještě růst, je pro investory velice lákavá. Zejména v době, kdy potenciál růstu cen akcií není tak velký. Nejde ani tak o samotnou výši dividendy, jako o to, zda a jaký má dividenda potenciál růst. Společnosti, které se zaměřují na růst své dividendy, bývají zárukou kvality - mívají dostatek hotovosti, která jim pomáhá v klidu přečkat problematická období, daří se jim v obdobích prosperity a lze říci, že jejich výnosy jsou nadstandardní v průběhu celého ekonomického cyklu.

Analytici z Morningstar vyhledávají společnosti, jejichž dividendy překonávají inflaci, a jsou i proto pro investory zajímavé. Tyto tituly Morningstar sdružuje do svého indexu Morningstar US Dividend Growth. Výběr akcií má několik podmínek. Jde o americké firmy, které v posledních pěti letech navyšovaly dividendu. V rámci zachování růstového potenciálu musejí analytici u společností očekávat udržitelný růst ziskovosti. Udržitelnost výplaty dividend je zabezpečena i tím, že jsou do indexu vybírány pouze společnosti s rozumným výplatním poměrem (do 75 %). V tabulce uvedených 10 titulů je podle Morningstar nejlevnějších a má zároveň zajímavý potenciál růstu dividendy.

Morningstar uvádí několik hledisek, ve kterých jsou podle analytiků firmy nejlepší. Vidíme poměr ceny a férové hodnoty, dividendový výnos za posledních 12 měsíců (TTM – trailing twelve months), výplatní poměr za posledních 12 měsíců, hodnocení od Morningstar a další. Poslední sloupec (economic moat) společnost zavedla pro zhodnocení konkurenceschopnosti dané firmy na trhu. Společnosti jsou v dobré pozici vůči konkurenci a vykazují vysokou návratnost kapitálu v posledních 20 letech (wide moat), nebo alespoň v posledních 10 letech (narrow moat).

Zdroj: Morningstar