Manažeři fondů rekordně riskují. Jsme svědky investiční horečky?
|

Manažeři fondů rekordně riskují. Jsme svědky investiční horečky?

Podle průzkumu Bank of America Merrill Lynch mezi manažery fondů je rekordní podíl dotázaných v investování na vyšší než běžné míře rizika. Mnozí si uvědomují, že jsou valuace na akciovém trhu velice vysoké, podíl hotovosti v portfoliích ovšem nadále klesá. Jak jinak by měla vypadat euforie typická pro vrchol trhu?

Americké akcie Investiční bubliny

Když je na trzích dlouho klid, investoři se pouštějí do obchodování se stále větší sebedůvěrou. K pomyslnému utržení ucha od džbánku je to pak jen kousek.

Podle listopadového průzkumu mezi manažery fondů (206 účastníků, zhruba 610 miliard USD ve správě) se právě to nyní děje na akciovém trhu. Rekordní podíl dotázaných podstupuje při obchodování větší než normální míru rizika.

Ocenění amerických akcií je přitom výrazně nadprůměrné, což si manažeři veskrze uvědomují. I tak ale mají v hotovosti a jejích ekvivalentech pouze 4,4 % svěřených peněz, nejméně od října 2013. Právě tak podle autorů průzkumu vypadá klasická investiční horečka, kdy jde opatrnost stranou a investoři se ženou za stále novými výnosy na trhu, který má přitom za sebou řadu let růstu.

Bank of America Merrill Lynch varuje před neprozřetelnými sázkami na akcie již několik měsíců. Na ceny rizikových aktiv podle ní bude mít dopad mimo jiné i zpřísňování měnové politiky.

Trh zatím černé scénáře odmítá a pokračuje v růstu. Jedna ze stran "sporu" o budoucnost cen amerických akcií nakonec bude mít pravdu, přičemž je jisté, že alespoň dočasně se budou radovat medvědi. Jen se neví, kdy přesně to bude.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch