Masakr jednorožců: Jsme svědky technologické bubliny 2.0?
|

Masakr jednorožců: Jsme svědky technologické bubliny 2.0?

Uber, Lyft a Peloton. Tři firmy, které v poslední době za mimořádného zájmu investorů vstoupily na veřejný akciový trh. A cena akcií všech tří firem od té doby výrazně klesla. Jde o pomyslný varovně zdvižený prst?

Investiční bubliny Technologie Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie Korekce na trzích

U společností, jako jsou Uber, Lyft nebo Peloton, lze pozorovat některé podobnosti s firmami, které pozornost investorů lákaly na konci 20. století v době takzvané internetové horečky. Hlavně upozorňuje na ztrátovost těchto firem a otazníky vznášející se nad tím, zda vůbec někdy budou schopné generovat zisk.

Zároveň ale Thompson zdůrazňuje, že ve stejné situaci jako před 20 lety nyní rozhodně nejsme. "Když v srpnu 1995 na burzu vstoupila společnost Netscape, vývojář stejnojmenného internetového prohlížeče, vystřelily její akcie během několika hodin z 28 na 75 dolarů. Dnes se akcie takzvaných jednorožců (podniky, jejichž hodnota ještě před vstupem na burzu přesáhla miliardu dolarů - pozn. red.) po vstupu na veřejný trh ocitají pod tlakem a firmy jsou nucené investory přesvědčit o udržitelnosti svého byznysu," říká.

Thompson je tedy přesvědčen, že to, čeho jsme svědky, není ukázkou bubliny a davového šílenství jako před rokem 2000, kdy akcie společností z technologického segmentu nakupovali i ti, kdo investování nerozuměli, nýbrž naopak střízlivosti trhu a vyspělého uvažování investorů.

Zdroj: The Atlantic