Máte chuť seknout s investováním? Chyba!
|

Máte chuť seknout s investováním? Chyba!

Na trzích vládne skepse. Hodnotové investování nefunguje. Small caps strategie nefungují. Americké akcie krvácejí. Evropské akcie krvácí. To, co vypadá jako akciová apokalypsa, ale nakonec nemusí být až tak špatné. Právě naopak.

Světové akcie Americké akcie Evropské akcie Srovnání investic Investiční horizont

Investorům se nelze divit, že mají mnohdy chuť z trhu odejít a na kariéru burzovního obchodníka zapomenout. Akcie ve Spojených státech jsou od začátku roku stále téměř 15 % pod nulou a světové akcie (bez amerických) ztrácejí dokonce více než 22 %.

Evropské akcie podávají přibližně od roku 2014 podstatně slabší výsledky než ty americké. V pětiletém horizontu navíc zaznamenávají mírné ztráty. Takový obrázek není příliš častý, od roku 1970 byly v 5letém horizontu ve ztrátě evropské akcie jen ve zhruba 11 % sledovaného období.

Index strachu VIX velí "buy", emoce ale nákupnímu apetitu nepřejí
Prudký růst indexu volatility VIX dokáže investory vždy vyděsit. Místo panických výprodejů by přitom měli držet prst na tlačítku "buy".

Ještě smutnější pohled pro investory na evropských burzách nabízí tento graf, který ukazuje rozdíly ve výkonnosti amerických a evropských titulů v desetiletém horizontu. V současnosti je nadvýkonnost amerických akcií dokonce nejvýraznější minimálně od konce 70. let 20. století.

Chuť zanevřít na akcie, zejména ty evropské, může být obrovská, investoři by ale měli zkrotit emoce a připomenout si, že trhy jsou cyklické a poklesy jsou střídány růsty. Ztracená bitva rozhodně neznamená prohranou válku. Důkazem může být například následující graf, který dokazuje, že v případě evropských trhů bývá pokles akcií v pětiletém horizontu následován relativně silnými růsty v letech následujících.

Nikdo nemá křišťálovou kouli, z pohledu na výše uvedené grafy ale musí být jasné, že současné propady na trzích jsou skvělou příležitostí pro všechny, kdo investují dlouhodobě a mají před sebou ještě alespoň 10 let na burzách. Akcie jsou pod tlakem, každá bouře ale jednou skončí a po ní se obloha vyjasní. A čím výrazněji akcie spadnou, tím vyšší budou následné zisky těch, kdo se nezalekli.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.

Zdroj: A Wealth of Common Sense