Měnový vítěz prvního pololetí
|

Měnový vítěz prvního pololetí

Měnám rozvíjejících se trhů střední a východní Evropy se první polovina roku vydařila a mají našlápnuto k solidnímu celoročnímu výsledku. Statistikám vévodí ruský rubl, který si vůči euru letos zatím připisuje více než 10 %.

Ruský rubl Měny Forex (FX) Česká koruna Úrokové sazby

A není divu, ceny ropy, které představují pro Rusko alfu a omegu, jsou aktuálně o téměř pětinu výše než na začátku roku. Hluboko za rublem se na druhém místě krčí izraelský šekel, třetí místo drží česká koruna. Té bezesporu k bronzové příčce a letošnímu více než procentnímu zisku přispělo její červnové posílení.

Dosavadní vývoj jako by byl zrcadlovým odrazem toho loňského. Tehdy vedly zvyšující se dolarové sazby k odlivu prostředků z rozvíjejících se trhů, což se negativně podepsalo na jejich měnách a dluhopisech. Letošní rok je naopak ve znamení sílících očekávání, že americká centrální banka půjde s úroky opačným směrem. To je voda na mlýn výše úročeným měnám.

Pokud americká ekonomika opravdu spadne do recese a negativně ovlivní růst v dalších částech globální ekonomiky, i v ní dříve či později půjdou úrokové sazby dolů. Zatím ale úrokový diferenciál hraje v prospěch dalších měn.

Pokud zohledníme úrokové výnosy, žebříček nejvýkonnějších měn rozvíjejících se trhů se lehce změní. Nadále mu ovšem bude vévodit rubl s eurovým ziskem téměř 15 %, koruna pak spadne na páté místo se stále solidním výnosem přes 2 %.

Autorem článku pro iHNED.cz z 27. června 2019 je Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Zdroj: IHNED.CZ