Merck a Pfizer: Jako vejce vejci? Ale kdepak!
|

Merck a Pfizer: Jako vejce vejci? Ale kdepak!

Pfizer a Merck jsou dvě čistě farmaceutické firmy, jejichž akcie jsou součástí indexu Dow. Kurzy těchto titulů se většinou vyvíjejí podobně, tati korelace však nemusí vždy fungovat. A z toho pramení zajímavé investiční příležitosti.

Americké akcie Farmacie Pfizer Merck Korelace investic Dividendy

Korelace mezi akciemi společností Pfizer a Merck se v průměru pohybuje kolem 0,96. V posledním roce je ale vývoj cen těchto dvou titulů hodně odlišný. V případě Pfizeru se růst trvající od finanční krize letos zastavil, a tak kurz nepřekonal maxima z konce 20 století. Firma na konci července snížila odhady ohledně svých výsledků a oznámila spojení své dceřiné společnosti Upjohn s firmou Mylan. Pro mnohé analytiky je oznámená cena za akcie Mylan příliš vysoká, kurz akcií Pfizeru i proto letos spadl o pětinu.

V případě akcií Merck je situace jiná. Titul letos přidal přes 10 % a maximum z roku 2000 má na dohled.

Na dalším grafu je poměr cen akcií firem Pfizer a Merck od roku 2000. Růst znamená, že Pfizer je na tom lépe než Merck. Od roku 2008 se poměr pohybuje mezi hodnotami 0,4 a 0,7. Současná podvýkonnost Pfizeru stojí za tím, že je poměr poblíž minima za více než deset let.

Rozdíl ve vývoji kurzů má vliv také na atraktivitu dividend vyplácených oběma společnostmi. Pfizer naposledy zvýšil dividendu na konci roku 2018. Po poklesu ceny o 20 % dividendový výnos vzrostl na 4,16 %. Merck zvedl dividendu v červenci 2018, což tehdy znamenalo růst výnosu na 3 %. S růstem ceny ale klesl dividendový výnos na 2,75 %.

Současný rozdíl v dividendových výnosech (okolo 1,6 procentního bodu) je nejvyšší za více než deset let.

Je současný rozdíl v cenách akcií a dividendových výnosech firem Merck a Pfizer pro investory zajímavý? Možná ano. Současný pokles Pfizeru byl vyvolán špatnými výhledy a spekulacemi ohledně ocenění akvizice, ale do budoucna nemusí být pro firmu vysloveně špatným znamením. Akvizice může společnosti pomoci a návrat k normálu ve vztahu k akciím Mercku by mohl být lákavý. Je to spekulace, ale podobné tipy se občas vyjeví jako zajímavé investiční příběhy.

Zdroj: Bespoke Investment Group