Merrill Lynch: Americké indexy předvádějí historickou nadvýkonnost, kupujte akcie na těchto dvou trzích
|

Merrill Lynch: Americké indexy předvádějí historickou nadvýkonnost, kupujte akcie na těchto dvou trzích

Americké akcie svým výkonem překonávají zbytek světa nejvíce za 18 let. Znamená to, že příležitosti se zajímavým oceněním jsou mimo Spojené státy. Tvrdí to alespoň Niladri Mukherjee, šéf portfoliových strategií v Merrill Lynch Wealth Management.

Investiční tipy Akciové tipy Světové akcie Emerging Markets Indie Čína BRICS

Deset let po velké recesi předvádějí americké akciové indexy nadále fantastické výkony. Jako kdyby se jich rizika tohoto světa, a to ekonomická ani politická, vlastně ani pořádně netýkala. Zbytek planety za výkonem amerických akcií výrazně zaostává.

Výrazněji přitom zaostávají někdejší miláčci investorů, tedy rozvíjející se trhy. Vyšší sazby v USA, a tedy i rostoucí atraktivita dolaru, společně se specifickými problémy v některých zemích (Argentina, Turecko) dělají své.

"Dlouhodobí investoři by se neměli bát a měli by se vrhnout přímo do ohně," říká Niladri Mukherjee z Merrill Lynch Wealth Management. "Američtí investoři by měli diverzifikovat, a nejen oni. Opravdu dlouhodobý výhled pro akcie na emerging markets je výrazně lepší než ten pro americké cenné papíry."

"Nikdo dnes nemá rád mladé trhy, což je přesně ten moment, kdy má smysl na nich začít nakupovat," dodává stratég s tím, že ovšem nedoporučuje se zbavovat všech amerických akcií. "Valuace jsou v Americe samozřejmě citelně vyšší, ovšem ekonomické fundamenty (růst ekonomiky, zlepšující se ziskovost firem) nelze přehlížet."

A které akciové trhy Mukherjee doporučuje? Na prvním místě je to Indie (byť zrovna tamní akcie se od těch na mladých trzích jako celku svým výkonem výrazně liší). "Indická ekonomika roste nejrychleji v rámci zemí G20 (+8,2 % v 2Q2018) a měla by v dohledné budoucnosti expandovat ročním tempem 7 %," míní stratég a zdůrazňuje takzvanou demografickou dividendu – více než polovině Indů je do 25 let, produktivní věk tak má většina populace před sebou.

Merrill Lynch Wealth Management také považuje za dobrou sázku tu na Čínu. Dlouhodobě by podle Mukherjeeho měly podávat dobré výkony tamní akcie v sektorech spotřebitelského zboží a služeb, internetu a zdravotní péče.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch