Míří USA vstříc dluhové krizi? Signál možných větších problémů hledejte tady
|

Míří USA vstříc dluhové krizi? Signál možných větších problémů hledejte tady

Americký rozpočet a běžný účet podle Deutsche Bank zvyšují riziko dluhové krize v největší světové ekonomice. A takovou krizi by si USA nenechaly pro sebe, i kdyby nakrásně chtěly.

Americké státní dluhopisy Dluhopisový trh Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Dluhová krize Zadlužení Ekonomické a politické hrozby

Vývoj zadlužení ve Spojených státech amerických a fiskální situace obecně se v posledních pěti letech až tak nelišily od ostatních zemí G20. Ale podle Quinna Brodyho a Torstena Sløka z Deutsche Bank se to může rychle změnit. "Daňová reforma nás přiměla zhoršit fiskální výhled pro USA," napsali stratégové kvůli kombinaci omezení příjmů rozpočtu a plánovaných větších výdajů. Americký rozpočtový deficit v důsledku toho v dalších deseti letech výrazně naroste.

Podle Deutsche Bank jsou navíc USA jedinou velkou ekonomikou, která v příštích letech plánuje vydávat více dluhopisů. Čeká se, že ministerstvo financí oznámí navýšení emisí krátkodobých i dlouhodobých bondů.

Riziko dluhové krize v USA nicméně není vyloženě aktuální. Dokud bude americký dolar hlavní globální rezervní měnou, může být Washington relativně v klidu. Neznamená to ale, že si může dovolit vydávat dluhopisy stále vyšším tempem. Rozpočtový výbor Kongresu například upozornil, že země může čelit fiskální krizi, pokud se zadlužení bude vyvíjet podle nastoupeného trendu.

Enormní spotřeba USA navíc také může vést ke stále menší ochotě zahraničních investorů Americe půjčovat, pokud ta nenabídne výrazně vyšší úroky. Poptávka po amerických dluhopisech v posledních letech slábne společně s poklesem hodnoty dolaru, růstem nákladů na zajištění a vzestupem ocenění amerických akcií.

"Netušíme, jaká úroveň zadlužení (ve vztahu k HDP) bude znamenat začátek problémů. Je ale jisté, že poslední vývoj americké fiskální politiky zvýšil pravděpodobnost krize," uzavřeli Brody a Sløk. "Investoři by proto měli bedlivě sledovat výsledky aukcí amerických vládních obligací a dávat pozor na případný další pokles poptávky po nich."

Zdroj: Deutsche Bank