Mobius: 20% pokles připraví půdu pro další růst cen akcií
|

Mobius: 20% pokles připraví půdu pro další růst cen akcií

Proslulý investor Mark Mobius předpokládá, že ceny amerických akcií jako celku ještě budou klesat, aby během podzimu mohly opět začít výrazně růst. A má jasno v tom, kterým sektorům by se nyní investoři měli vyhnout obloukem.

Americké akcie Emerging Markets Technologie Polovodiče Investiční tipy Investiční guru Nejbohatší investoři a byznysmeni Mark Mobius

"Investoři, kteří chtějí proplout nervózním obdobím, kdy není tak docela jasno o síle technologického sektoru, čeká se na vakcínu na covid-19 a prezidentské volby, by se měli držet dále od akcií v sektorech těžby a bank a také cenným papírům firem, které (stále ještě) nemají kvalitní strategii v rámci svého on-line byznysu," říká Mark Mobius, investor známý především svými úspěšnými dlouhodobými sázkami na rozvíjející se trhy.

Americké akciové trhy od konce března do srpna předvedly impozantní odraz ode dna a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite opakovaně posunuly historická maxima. Během září ale býkům došel dech, což se projevilo zejména výprodeji v technologickém odvětví, do té doby táhnoucím trh výše.

V prostředí pandemie, kdy mnoho spotřebitelů bylo a stále je v nebývalé míře odkázáno na elektronické nákupy, komunikaci i pracovní prostředí, se na burze výrazně dařilo společnostem tak či onak napojeným na internetový byznys. Navzdory varováním ohledně vysokých valuací titulů z této oblasti jim Mobius nadále věří. "Technologie jsou enormně důležité a jejich význam dále narůstá," vysvětluje. "Zajímavé mi připadají firmy dodávající komponenty pro větší technologické celky, softwarové společnosti a výrobci polovodičů."

Oslabování dolaru je podle Mobia, jak jinak ostatně, příležitostí diverzifikovat investice mimo aktiva v USA. Na rozvíjejících se trzích radí nakupovat v odvětvích zdravotní péče, polovodičů a rychloobrátkového spotřebního zboží. Oslabování na americkém trhu ale podle něj nebude trvat dlouho. "Pokles o 20 % bude po prudkém růstu vlastně zdravý, po něm přijde další býčí trend," uzavírá Mark Mobius.

Kam banky, tam celý akciový trh?
Vousaté burzovní "pravidlo", že se ceny akcií bank vyvíjejí v souladu s vývojem celých tržních indexů, je bezvadné pravidlo. Potřebuje totiž pro své potvrzení výjimky. A jedna z nich je nyní ve hře.
Howard Marks (Oaktree Capital): Opravdu velké peníze vám mohou vydělat akcie, které byly pod největším tlakem. Dlouhodobý investiční horizont je nejdůležitější
V době, kdy jsou výnosy amerických vládních dluhopisů minimální, působí ostatní třídy aktiv o to atraktivněji. To ale neznamená, že výnosy z nich jsou nějaká velká hitparáda. Kdo chce výraznější zhodnocení peněz, nesmí se bát hledat mezi poraženými uplynulých měsíců a let, uvedl ve vysílání CNBC uznávaný investor Howard Marks.
Zdroj: fnlondon.com