Moderní technologie mění investování, samotné investory ale zatím jen pomalu
|

Moderní technologie mění investování, samotné investory ale zatím jen pomalu

Technologie přinesou zásadní změny v investování, ale ne všichni investoři jsou na to připravení. Ukázal to největší celosvětový průzkum Fidelity International mezi institucionálními investory. Téměř tři čtvrtiny z nich věří, že technologický pokrok do roku 2025 změní celý obor, ale jen jeden z deseti již integroval umělou inteligenci do svých investičních procesů.

Investiční a finanční poradenství Technologie Informační technologie Investování

Institucionální investoři očekávají, že do roku 2025 nové technologie výrazně změní způsob investování. Nicméně velká část z nich bude podle nejnovějšího průzkumu Fidelity Global Institutional Investor teprve zkoumat své možnosti.

Z průzkumu, který je největší svého druhu a zahrnuje 905 institucí v 25 zemích s investicemi v objemu 29 bilionů USD, vyplynulo, že institucionální investoři očekávají, že trhy a rozhodování na nich budou díky novým technologiím rychlejší, přesnější a efektivnější. 62 % investorů se domnívá, že algoritmy pro obchodování a sofistikované kvantitativní modely povedou ke zvýšení efektivity trhů, a 80 % jich věří, že blockchain a podobné technologie zásadně změní celé odvětví.

Instituce si uvědomují dopad, který pravděpodobně bude mít umělá inteligence, a očekávají, že se v blízké budoucnosti budeme spoléhat na její schopnosti v mnoha oblastech včetně optimalizace alokace aktiv (69 %), sledování a hodnocení výkonnosti a rizika manažerů portfolia (67 %), a dokonce i ve vytváření vlastních portfolií bez pomoci správců aktiv (39 %).

Jen jeden z deseti institucionálních investorů však již plně integroval umělou inteligenci do současného investičního procesu, přičemž většina (66 %) nyní nevyužívá její možnosti. Někteří investoři však projevují intenzivní zájem a zkoumají, jaké to přinese v budoucnu možnosti.

"Technologie se rychle vyvíjejí a investičním týmům poskytují rozsáhlé a dostupné zdroje dat. Důsledky pro alokaci aktiv a tvorbu portfolií budou značné a v mnoha případech pozitivně ovlivní celé odvětví. Nicméně integrovat nové zdroje dat nebo algoritmy by se nemělo slepě. Umělá inteligence sama o sobě není schopna činit investiční rozhodnutí a více dat může přinést větší riziko šumů. Pokud ale investoři vše pečlivě zváží, mohou včlenit umělou inteligenci do svého rozhodovacího procesu," říká Paras Anand z Fidelity International.

Průzkum odhalil, že institucionální investoři nejsou jednotní v tom, jak chápou vztah člověka a stroje. Více než polovina (53 %) investorů se domnívá, že technologie nahradí tradiční investiční role, mnozí ale přikládají značný význam lidskému faktoru a 60 % věří, že umělá inteligence spíše zvýší počet pracovních míst, než že je nahradí. Důležité je, že instituce budou nadále oceňovat odborné znalosti a vhled, který jejich investiční partneři přinesou, a to včetně neinvestičních pohledů na psychologii trhu, nové příležitosti, strategie a řešení problémů.

"Připravit se na správné využívání nových technologií je velkou výzvou pro celé odvětví. Správci aktiv, kteří poskytují odborné znalosti a pracují s klienty, se musejí naučit rozumně využívat nových technologií tak, aby tomu, co již umí a v čem jsou talentovaní, přidali tu nejvyšší hodnotu," uzavírá Anand.

Zdroj: Fidelity International