Mohou akcie i v příštích letech růst tempem nad historickým průměrem?
|

Mohou akcie i v příštích letech růst tempem nad historickým průměrem?

Růst cen akcií navzdory všem nejistotám pokračuje. I proto je značná část investorů přesvědčená, že příští roky na burzách již tak bohaté nebudou. Růstová fáze cyklu je podle nich za horizontem své životnosti.

Americké akcie Investiční portfolio Investiční a ekonomický výhled

Od začátku 30. let 20. století dosahuje americký akciový index S&P 500 v pětiletém horizontu průměrného ročního výnosu minimálně 8 % v dvou třetinách případů. V rámci současného cyklu S&P 500 výnosů v této výši dosahuje od podzimu 2013. Výjimkou byl jen loňský prosinec.

Obavy investorů jsou vzhledem k velice dlouhému období silného růstu cen akcií pochopitelné, z určitého úhlu pohledu ale irelevantní. Čas totiž hraje jen minimální roli, teorie hovoří o tom, že délka růstové fáze cyklu k pravděpodobnosti jejího konce přispívá jen asi z 5-10 %.

Vývoj cen akcií je ovlivňován v první řadě fundamenty. Ty přitom v současnosti vyznívají smíšeně. Na jednu stranu sice růst světové ekonomiky zpomaluje a na scéně je řada ekonomických i (geo)politických nejistot, na straně druhé ovšem pozitivní vyhlídky podporují například náznaky relativně brzkého uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou nebo solidní hospodářské výsledky firem a pozitivní vyhlídky podniků pro další čtvrtletí. Spor mezi optimisty a pesimisty je tak poměrně vyrovnaný.

Rok do prezidentských voleb: Co (ne)čekat od amerických akcií?
Rok se sešel s prvním, druhým a třetím, takže se za rok můžeme těšit na další prezidentské volby v USA (pokud se tedy do té doby pod Bílým domem a jeho současným pánem nezatřese země v podobě impeachmentu). A při pohledu na možné protikandidát(k)y Donalda Trumpa je otázka, zda se vlastně na volby vůbec těšit. Ohlédnutí za tím, jak vypadaly v historii poslední roky prezidentských cyklů z hlediska akciového trhu, ale ublížit nemůže.
Zdroj: A Wealth of Common Sense