Komerční banka čeká další růst ceny akcií Monety Money Bank, ohledně budoucích dividend je ale opatrná
|

Komerční banka čeká další růst ceny akcií Monety Money Bank, ohledně budoucích dividend je ale opatrná

Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky potvrdil doporučení pro akcie finančního ústavu MONETA Money Bank na stupni "kupovat", cílovou cenu ale zvýšil na 93 Kč. Kladně hodnotí růst ziskovosti banky podporovaný pozitivním vývojem čistého úrokového výnosu, čistého příjmu z poplatků a provizí a také nižší tvorbou opravných položek.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Dividendy Akcie ČR Investiční doporučení Cílové ceny

Negativně naopak podle Frayera působí odhadované nižší dividendy, zejména pro následující tři roky, a obecně snížení dividendového výplatního poměru ve výpočetním modelu. Oproti skupině vybraných bankovních domů se podle analytika akcie Monety obchodují s prémií, což reflektuje výrazně vyšší dividendový výnos, který si MONETA může dovolit díky jedné z nejvyšších rentabilit mezi bankami, silné kapitálové pozici a nezávislosti na externím financování. Prémii ale v současné době Frayer nepovažuje za příliš vysokou, a proto stávající ocenění akcií Monety vůči konkurentům hodnotí neutrálně. Předchozí cílová cena akcií Monety byla 90 Kč.

Obrat v kapitole úrokových výnosů

Současný příznivý ekonomický vývoj v České republice se projevuje na zvýšené úvěrové aktivitě. Bankovní prostředí je ovšem nadále sužováno nízkými úrokovými sazbami a tvrdou konkurencí. Postupné zpřísňování měnové politiky ČNB, které začalo loni, by mělo mít pozitivní dopad na úrokové marže.

"Předpokládáme, že rok 2018 bude pro Monetu posledním rokem s klesající úrokovou marží. V absolutním vyjádření však očekáváme v čistém úrokovém výnosu růst již letos. Pokračující rostoucí tlak na digitalizaci by měl vést k vyšší úvěrové aktivitě. MONETA by měla stát na zdravější bilanci a očekáváme další zlepšování poměru úvěrů v selhání," píše Frayer.

Očekávané dividendy Monety byly v modelu Komerční banky nejvýrazněji revidovaným faktorem. Poslední návrh managementu byl pro Frayera zklamáním, očekával štědřejší distribuci akcionářům, a to včetně přebytečného kapitálu. Na základě toho Komerční banka snížila výši odhadované dividendy za letošní rok a zredukovala dividendový výplatní poměr k 70 % z 80 %. Jako dividendu z loňského čistého zisku management Monety plánuje vyplatit 8 Kč na akcii.


KOMPLETNÍ ANALÝZA AKCIÍ MONETY MONEY BANK


Zdroj: Komerční banka