Montier (GMO): Wall Street ignoruje fundamenty, opatrnost je namístě
|

Montier (GMO): Wall Street ignoruje fundamenty, opatrnost je namístě

Americký akciový trh připomíná animovaný seriál Road Runner Show, říká známý investor James Montier ze společnosti GMO. Na mysli má scény, v nichž kojot Wile nahánějící kukačku s fialovou chocholkou přebíhá hrany srázů, aby se chvíli poté, co utíká vzduchem nad propastí, stal "obětí" gravitace.

Americké akcie Rally Optimismus na trzích Rizika Koronavirus

Montier je přesvědčený, že americký akciový trh je příliš optimistický. Budoucnost je podle něj extrémně nejistá, protože závisí na celé řadě neznámých. Pochybnosti má také ohledně udržitelnosti valuací amerických akcií a nesouhlasí ani s častým argumentem, že růst cen akcií lze ospravedlnit tím, co dělá americká centrální banka. Akcie se podle něj jednoduše odpoutaly od reality.

Ocenění akcií (podle Shillerova P/E) je v nejvyšším decilu, ačkoli šíření koronaviru ve světě pokračuje a některé země se vracejí k restriktivním opatřením, která negativně dopadají na ekonomiku i hospodaření firem.

Růst cen akcií je často vysvětlován i tak, že investoři hledí do budoucnosti, v níž už covid-19 nebude (tak velkým) problémem. Je ovšem otázkou, jak daleko tato budoucnost leží. Někteří analytici jsou totiž přesvědčení, že zisky amerických firem začnou opět výrazně růst až ve druhé polovině příštího roku. A tyto obavy spíše potvrzují i některá ekonomická data, která ukazují, že ožívání hospodářství probíhá ve srovnání s prognózami pomaleji.

"Ať už je důvod růstu cen akcií jakýkoli, jedno je podle mě evidentní. Trh ignoruje fundamenty. Právě ignorování fundamentů se přitom v historii téměř vždy vymstilo. Investování je vždy provázené nejistotou. Dnes je tato nejistota extrémní, investoři se však tváří, jako kdyby budoucnost byla křišťálově jasná, a na americkém akciovém trhu tak rozehrávají absurdní příběh," říká James Montier.

Index S&P 500 má za sebou nejrychlejší zotavení z medvědího trendu v historii. Jak si vedl při předchozích krizích?
Pandemii covidu-19 si budou připomínat nejen epidemiologové, ale také investoři. Zásah, který koronavirová krize uštědřila burzám, byl mimořádný. Ale ne bezprecedentní, jak se mnohdy tvrdí, trhy již zažily horší období. Rok 2020 se již navíc do burzovního almanachu zapsal nejrychlejším zotavením po pádu z historického maxima do medvědího trendu.
Zdroj: GMO