Morgan Stanley: Ekonomický cyklus se chýlí k závěru, má smysl vsadit na energetiku
|

Morgan Stanley: Ekonomický cyklus se chýlí k závěru, má smysl vsadit na energetiku

Podle stratégů z Morgan Stanley jsou nejsilnější zisky na akciovém trhu v tomto cyklu již minulostí. Investoři podle nich zaujmou defenzivnější pozice, a ačkoli trh ještě může růst, vzestup bude tažen méně tituly a bude spojen s většími riziky.

Americké akcie Ropa Sektory Investiční tipy Akciové tipy

Morgan Stanley považuje býčí trend na americkém akciovém trhu za velice pokročilý. Indexy by ještě měly nějakou dobu zpevňovat, ale rizika spojená s akciovými sázkami budou narůstat. Defenzivnější naladění investorů by přitom podle stratégů mělo přát energetickému sektoru v čele s ropnými firmami.

Podporou pro odvětví ropy bude nadále snaha OPEC o omezení produkce suroviny a také stále efektivnější provoz amerických těžařů. "Energetický sektor by měl potvrdit svou pozici hvězdy období konce ekonomického cyklu," píše hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson.

Částečně tak jde o sázku na to, že se potvrdí historické vzorce. Od 60. let odvětví ropy a plynu překonávalo svým výkonem na burze průměr trhu vždy, když se blížil konec ekonomické expanze. Zpravidla totiž v takovém prostředí upadá nabídka, zatímco poptávka ze strany spotřebitelů je stále vysoká.

V posledních zhruba dvou letech přitom ceny ropy rostou a aktuálně se pohybují okolo 70 USD za barel (v případě americké WTI). Růst cen černého zlata pomohl americkému energetickému sektoru k nejvyššímu růstu ziskovosti ze všech hlavních odvětví na americké burze za poslední rok.

Ocenění akcií v odvětví podle ceny akcií vůči účetní hodnotě firmy (P/B) je aktuálně pod historickým průměrem. Výhodou je podle Wilsona také to, že na rozdíl od technologií a dalších silných sektorů poslední doby nejsou zatím ropné firmy mezi investory příliš populární sázkou.

"Energetické odvětví, zatím investory přehlížené a s celkovou relativně nízkou vahou v širokých indexech, může těžit ze změn alokace peněz investorů směrem ke konci hospodářského cyklu," uzavírá stratég s tím, že Morgan Stanley mimo jiné preferuje akcie společností Continental Resources, Encana Corp nebo Marathon Petroleum.

Srovnání výkonu akcií Continental Resources (CLR), Encana (ECA), Marathon Petroleum (MPC) a indexu S&P 500 (GSPC)

Zdroj: Morgan Stanley