Morgan Stanley: Nebezpečí kolapsu trhu je větší, než si investoři uvědomují. Tento sektor by měl problémy ustát nejlépe
|

Morgan Stanley: Nebezpečí kolapsu trhu je větší, než si investoři uvědomují. Tento sektor by měl problémy ustát nejlépe

Investoři v současnosti na akciovém trhu riskují více, než by se na první pohled mohlo zdát, říká hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson. A radí přidat do portfolia defenzivu.

Americké akcie Sektory Rizika Zisky Americké státní dluhopisy

Podle Wilsona nezažijí letos akcie v USA další skvělý rok. Americké indexy se po únorové korekci dokázaly vrátit od začátku roku do plusu a okolo ní kolísají, Nasdaq Composite dokonce posouvá historická maxima, po 20% ziscích z roku 2017 to ale celkově není žádná sláva. A přestože by to tedy výkonnost benchmarků nenaznačovala, podle stratéga investoři na trhu riskují více, než by měli.

Party v rytmu technologií pokračuje

Napovídají tomu například nadále preferované sektory, jako jsou technologie. Investoři se zkrátka nebojí vysokých valuací a možného vyprchání efektu daňové reformy v USA, která by měla popohnat růst zisků. Nepřesouvají se tak ke konzervativnějším titulům, ačkoli by to podle Wilsona nebylo od věci.

Další varovný signál podle stratéga vysílají firmy s malou tržní kapitalizací (small caps). Těm pomáhá to, že velké firmy na burze naopak trpí možností rozpoutání obchodní války. V neposlední řadě se ve zbytku roku mohou začít silněji projevovat rizika spojená se zvyšováním sazeb (dopad na trh s dluhopisy, možné problémy s financováním pro některé firmy).

"Jsme přesvědčeni, že rozdíl ve výkonnosti akcií a dluhopisů je letos vzhledem k dění na trzích přehnaný. Nepřekvapil by nás proto návrat k přiměřenějším úrovním," napsal Wilson klientům.

Zajímavé je podle něj také to, že se velice dobře daří titulům, na jejichž pokles přitom sází velké množství investorů. Seznamu nejčastěji shortovaných akcií přitom nevévodí nikdo jiný než technologické společnosti. Podle dat S3 Partners byl v polovině června nejvíce shortovanou akcií Apple, přitom ale od začátku roku přidával přes 10 %. A to není nic třeba proti Netflixu, třetímu nejshortovanějšímu titulu, který ve stejné době posiloval o více než 100 %.

Průměr trhu ve stejné době překonávaly také akcie firem, které za své dluhy na trhu s bondy platí vysoké úroky. I to je podle Wilsona signál, že investorům riziko zatím zkrátka nevadí.

Jak se připravit na horší časy?

Wilson doporučuje příklon ke konzervativnějším investicím. Investoři by podle něj měli sledovat několik věcí, z nichž dvě jsou na jejich monitorech prakticky denně již nějakou dobu. Na mysli má možnost, že růst ziskovosti amerických firem letos zažije svůj vrchol, a dále to, jak se bude vyvíjet výnos 10letých vládních dluhopisů USA.

Třetím faktorem je samotný sklon a úroveň výnosové křivky v Americe. Její případné převrácení (zatím k němu nedošlo) historicky předznamenávalo recese ve Spojených státech.

"Zatím je brzy na vyloženě defenzivní skladbu portfolia, ale již může být vhodná doba na přesun z extrémně cyklických titulů do konzervativnějších odvětví," poznamenal Wilson. Zlepšil doporučení pro sektor veřejných služeb na "overweight", a to proto, že věří, že výnos 10letých vládních dluhopisů USA již příliš neporoste. Tento benchmark dluhopisového trhu je přitom považovaný za proxy pro dividendy právě v odvětví síťových společností. A ty budou vedle spíše nižších výnosů pro investory atraktivní. Wilson konkrétně preferuje akcie American Electric Power, FirstEnergy nebo NextEra Energy.

Zdroj: Morgan Stanley